• Galeria
  • Wystawy
  • Artyści
  • Księgarnia
  • Publikacje
  • Edycje
  • facebook
  • Kontakt
  • ENGLISH
  • Wystawy
  • Kalendarium

aktualna wystawa

Aneta Grzeszykowska
FALA

W naj­now­szej wystawie Aneta powraca do swojej pierw­szej pracy, „Albumu” (2005), swoistego credo artystki, na który składały się fotografie z wymazanym wizerun­kiem autorki. Nowy „Album” jest dalszą historią jej życia, od momentu urodzin córki Franciszki.

NADCHODZĄCA WYSTAWA

200 OBJAWIEŃ

Nowa wystawa dedykowana jest szarym strefom wyobraźni – obłędowi religij­nemu i wizjom, które rodzą się z prze­sytu bodźców metafizycz­nych lub prze­ciw­nie, z ich nie­do­statku i tęsknoty za duchowością w świecie zdominowanym ekonomią codzien­nego pragmatyzmu.

WYSTAWY 2022

OSTATNI GASI ŚWIATŁO
2. SALON FOTOGRAFII

Fotografia zależy od światła, gdy jego brak obrazy gasną. Ta naj­prost­sza, fizyczna reguła ma również metaforyczny sens. Jak sobie radzić bez świetlistych per­spek­tyw i jasnej wizji przyszłości? Tematem drugiej edycji Salonu Fotografii w galerii Raster jest motyw wyczer­pania – zarówno w sensie fotograficz­nym jak i ludz­kim. Nok­turn, zmierzch, wygaszanie, spo­czynek, ale również siły i emocje […]

wystawy 2022

Edward Dwurnik
SOSNY

Nie tulipany. Sosny. Twórczość Edwarda Dwur­nika wciąż obfituje w nie­znane widoki i tajem­nicze zagaj­niki. Na przykład „Pol­skie sosny”, wyrosłe w zwar­tym kręgu na rozległej, pofalowanej łące z koronami na tle przekwitającego granatem nieba. Wystawa powstała we współpracy z Fundacją Edwarda Dwurnika.

wystawy 2021

Marcin Maciejowski
POLSKIE OKOLICE

Z myślą o tegorocz­nej edycji Warsaw Gal­lery Week­end przygotowaliśmy wystawę Mar­cina Maciejow­skiego, który w swoich naj­now­szych pracach odzyskuje zrabowany przez nazistów „Portret młodzieńca Rafaela”, ale zarazem polemizuje z państwowym, kon­ser­watyw­nym modelem „dziedzictwa narodowego i sportu”.

wystawy 2021

OGRÓD RZEŹBY

W ramach pierw­szej edycji rastrowego Parku rzeźby prezen­tujemy program łączący działania per­for­matywne z tradycyj­nymi obiek­tami rzeźbiarskimi. Wśród zaproszonych artystów znajdują się między innymi Dominika Olszowy, Oskar Dawicki i kolek­tyw Slavs and Tatars.

wystawy 2021

ZIMNI OGRODNICY

Spełniając wielolet­nie marzenie o ogrodzie w galerii, zapraszamy na dziką łąkę, na której polne kwiaty mieszają się z chwastami, dzień z nocą, sztuka z jej wspo­mnieniem. Na wystawie można zobaczyć prace Michała Bud­nego, Oskara Dawic­kiego, Edwarda Dwur­nika, Mileny Korol­czuk, Przemysława Kwieka, Mar­cina Maciejow­skiego, Przemysława Matec­kiego, Bartka Materki, Cyryla Polaczka, Zbigniewa Rogal­skiego, Łukasza Rusz­nicy oraz Marii Szkop.

wystawy 2021

OD PODSZEWKI. SOFT MATTERS

Wystawa nowych prac Anety Grzeszykow­skiej, Ziny Isupovej, Karoliny Jabłońskiej, Emilii Kiny, Małgorzaty Mirgi-​Tas i Michelle Raw­lings. Eks­pozycja zagląda na lewą stronę obrazów i odkrywa zapo­mniane, fizyczne i użytkowe jakości płótna oraz pierwotną funkcję tkaniny – materiału z którego szyje się ubrania.

WYSTAWY 2021

FRIEND OF A FRIEND

W ramach trzeciej war­szaw­skiej edycji projektu Friend of a Friend galeria Raster wspólnie z The Breeder z Aten oraz Sophie Tap­peiner z Wied­nia prezentują wystawę, która mierzy się z naturą bólu i dyskomfortu.

wystawy 2020

Paulina Stasik
OPIEKUNKI

Obrazy Stasik są próbą powrotu do utraconej, ponad płciowej jedności, a prze­wod­nicz­kami w tej drodze są tytułowe opiekunki – postaci szamanek, uwodzicielek i syren. Wystawa Opiekunki jest pierwszą indywidualną prezentacją prac artystki w Warszawie.

wystawy 2020

Olaf Brzeski
PRZYGODA

Przygoda to historia pełna osobistych przeżyć, myśli o miłości i śmierci, o roz­koszy i o utracie, również o drob­nych, ale znaczących doznaniach jak choćby przyjemność płynąca z komplementu.

wystawy 2020

TR Warszawa
MARIA KLASSENBERG

Spektakl-instalacja-wystawa, zbudowany wokół biografii i twórczości artystki Marii Klas­sen­berg, zapo­mnianej postaci sztuki współczesnej. Na wystawie towarzyszącej spek­taklowi prezen­towane jest archiwum Marii Klas­sen­berg przy­gotowane przez Anetę Grzeszykowską we współpracy z Janem Smagą.

WARSAW GAL­LERY WEEK­END 2020

Karolina Jabłońska, Sophie Thun
ROOM TOUR

Bohaterką prac Karoliny Jabłońskiej i Sophie Thun jest młoda kobieta, artystka, poszukująca w sztuce osobistej wolności i siły spraw­czej. Room Tour to eks­hibicjonistyczna inspek­cja prze­strzeni, w której tworzy. Ów własny pokój, niegdyś symbol eman­cypacji twórczej, teraz – w czasach pan­demii i wymuszonej przez nią społecznej izolacji – staje się też przestrzenią samotności i melancholii.

Riga Inter­national Bien­nial of Con­tem­porary Art

Dominika Olszowy
ZIEW SENNEGO SERCA

Dominika Olszowy bierze udział w drugiej edycji bien­nale w Rydze. Jej projekt składa się z części prezen­towanej w stolicy Łotwy oraz obszer­nej instalacji przy­gotowywanej w Rastrze.

wystawy 2020

Janek Simon
MACHINE LEARNING FOLKLORE

Najnowsza wystawa Janka Simona w Rastrze ma otwartą strukturę. W miej­sce tradycyj­nego, aranżowanego pokazu gotowych obiektów artystycz­nych mamy tu do czynienia z procesem, sytuacją przypominającą wizytę w pracowni, gdzie można „na żywo” obserwować zmienny postęp prac nad kolej­nymi realizacjami.

wystawy 2020

Edward Dwurnik
MOJŻESZ I INNI Z RYPINA

Prezentacja dziesięciu nie­po­kazywanych wcześniej prac na papierze Edwarda Dwur­nika to początek pracy nad intrygującym archiwum artysty, w którym motywy i historie znane z obrazów znajdują swoje rozwinięcie lub odwrot­nie – na pozostawionych przez twórcę rysun­kach pojawiają się pomysły i emocje roz­wijane potem w pracach malar­skich. Wybór, który prezen­tujemy jest pod tym względem wyjątkowy.

WYSTAWY 2020

Emilia Kina
PARAWAN

Emilia Kina skupia się na mar­ginesach obrazowania, tym, co jest ledwie ramą dla właściwego widoku i tym, co go przesłania lub tylko udaje, że to robi. Jej reliefowe kom­pozycje, ujmujące material­nym wdziękiem obrazy-zasłony, odwracają uwagę od inflacji cyfrowych wizerunków i komunikatów.

WYSTAWY 2020

Krzysztof Zieliński
HOMETOWN

Wąbrzeźno – zwyczajne miasteczko na W, literę z końca alfabetu, „w” jak „wszędzie” – spor­tretowane przez fotografa po dekadzie zmian ustrojowych i w przeded­niu wstąpienia Polski do Unii Europej­skiej, stało się wizual­nym synonimem pełzającej trans­for­macji. Zieliński stworzył pierw­szy tego rodzaju, poruszający i empatyczny, zbudowany z mgły oraz tysiąca jeden odcieni szarości obraz post­socjalistycz­nej, środkowoeuropejskiej prowincji.

WYSTAWY 2020

Michał Budny, Kajetan Sosnowski
UKŁAD RÓWNOWARTOŚCIOWY

Wystawa „Układ Równowartościowy” to pierw­sze spo­tkanie Michała Bud­nego i Kajetana Sosnow­skiego. Ich prace, z pozoru abs­trak­cyjne, na różne spo­soby przekraczają proste klasyfikacje gatun­kowe – operują obrazami i bryłami, ale nie­wiele w nich malowania czy rzeźbienia. Swój początek na ogół biorą w rysunku – nakreślonym na papierze lub tylko pomyślanym – jako rodzaju minimalistycz­nej par­tytury, naj­prost­szym spo­sobie rejestracji idei.

wystawy 2019

Michał Budny
ŻADEN

Wystawa „Żaden” jest kolejną, radykalną wypowiedzią Bud­nego, której wektor skierowany jest tym razem ku górze: „w przestrzeń, z dala od ziem­skich spraw, drobiazgów – od codzienności i wszyst­kiego tego, co przytłacza i odwraca od tego co ważne”.

Następna strona »