W ramach kolejnej odsłony cyklu ORNO, dedykowanego spółdzielni jubilerskiej, która przez kilkadziesiąt lat użytkowała lokal przy Wspólnej 63 – obecną siedzibę Rastra – prezentujemy prace współczesnych artystów wykorzystujące tkaninę – materię ściśle związaną z tzw. sztuką użytkową.
Lejący się pas czarnego materiału – wyprodukowane przez Bytom „Łzy” Zbigniewa Rogalskiego – nawiązuje do kinowego ekranu z przewijającym się napisami końcowymi filmu, odczytywanymi pobieżnie przez zaszklone ze wzruszenia oczy. Z kolei do tradycyjnego, rękodzielniczego haftu nawiązują „Błyskawice” wyszyte na typowych bębenkach. W obu wypadkach wątek narracji wije się i splata z białą materią białej nici.
Rdzawy garnitur uszyty dla Olafa Brzeskiego przez krawca z firmy Bytom jest spełnieniem marzenia rzeźbiarza o posiadaniu eleganckiego stroju w tym właśnie kolorze. Odzyskiwane ze składowisk złomu pordzewiałe pręty żelazne są częstym materiałem prac artysty. Tak jest i tym razem – Brzeski uformował z nich wieszak do garnituru.
Kolektyw Slavs and Tatars ma na swoim koncie szereg prac wykorzystujących zarówno tradycyjne techniki rzemieślnicze jak i tkaniny. Tym razem – na zamówienie Rastra – powstał autorski dywan w limitowanej edycji, który splata kluczową dla artystów i wszechmogącą w ich ujęciu figurę języka ze znakami różnorodnych dźwięków i fonemów rosyjskiego alfabetu.