ORNO. Luźne wątki

W ramach kolej­nej odsłony cyklu ORNO, dedykowanego spółdzielni jubiler­skiej, która przez kilkadziesiąt lat użytkowała lokal przy Wspólnej 63 – obecną siedzibę Rastra – prezen­tujemy prace współczesnych artystów wykorzystujące tkaninę – materię ściśle związaną z tzw. sztuką użytkową.

 

Lejący się pas czar­nego materiału – wyprodukowane przez Bytom „Łzy” Zbigniewa Rogal­skiego – nawiązuje do kinowego ekranu z przewijającym się napisami końcowymi filmu, odczytywanymi pobieżnie przez zaszklone ze wzruszenia oczy. Z kolei do tradycyj­nego, rękodzielniczego haftu nawiązują „Błyskawice” wyszyte na typowych bębenkach. W obu wypad­kach wątek nar­racji wije się i splata z białą materią białej nici.

 

Rdzawy gar­nitur uszyty dla Olafa Brzeskiego przez krawca z firmy Bytom jest spełnieniem marzenia rzeźbiarza o posiadaniu eleganc­kiego stroju w tym właśnie kolorze. Odzyskiwane ze składowisk złomu pordzewiałe pręty żelazne są częstym materiałem prac artysty. Tak jest i tym razem – Brzeski uformował z nich wieszak do garnituru.

 

Kolek­tyw Slavs and Tatars ma na swoim koncie szereg prac wykorzystujących zarówno tradycyjne tech­niki rzemieślnicze jak i tkaniny. Tym razem – na zamówienie Rastra – powstał autor­ski dywan w limitowanej edycji, który splata kluczową dla artystów i wszechmogącą w ich ujęciu figurę języka ze znakami różnorodnych dźwięków i fonemów rosyj­skiego alfabetu.


wystawy 2018

ORNO. Luźne wątki

01.09-15.09.2018

Partner wystawy: Bytom S.A.

 PRACE NA WYSTAWIE