Lokal przy Wspólnej 63 w War­szawie – obec­nie siedziba galerii Raster – był przez pół wieku sklepem fir­mowym, wzorcownią i warsz­tatami Spółdzielni Rękodzieła Artystycz­nego ORNO, jednej z najsłynniejszych firm jubiler­skich i metaloplastycz­nych doby PRL-u. Nawiązując do historii miej­sca i wciąż widocz­nych szyldów na elewacji, zapraszamy na wystawę i kier­masz współczesnego rzemiosła. ORNO 2014 to spo­tkanie z ludźmi kultywującymi ideę rzetel­nej wytwórczości w opar­ciu o tradycyjne tech­niki, naturalne materiały, drobiazgowość, staranność i osobistą pasję. Naszym celem jest prezen­tacja naj­ciekaw­szych tego typu prak­tyk z dziedziny ubioru, druku, edytor­stwa i fotografii, zarówno funkcjonujących już od dłuższego czasu firm i twórców jak i początkujące projek­tantki czy grupy pasjonatów. Specjalną część projektu stanowi zaś wystawa historyczna poświęcona spółdzielni ORNO.

 

 Orno2Popiel­niczka ORNO, lata 50. XX w.

 

Spółdzielnia Rękodzieła Artystycz­nego ORNO powstała w 1949 roku z inicjatywy Romualda Rochac­kiego i Adama Jabłońskiego. Przez blisko 50 lat działalności organizacja wcielała w życie zasadę łączenia potencjału sztuki i rzemiosła, organizując kursy prowadzone przez uzdol­nionych artystów, plastyków i metaloplastyków.

ORNO miało ogromny wpływ nie tylko na kształtowanie material­nego i wizual­nego kształtu powojen­nej War­szawy, szczególnie lat 50. i 60. XX wieku, ale też na wizualną reprezentację władzy państwowej w okresie PRL. Spółdzielnia znana była m.in. z wykonywania zleceń dla reprezen­tacyj­nych budynków war­szaw­skich (m.in. drzwi katedry św. Jana w War­szawie), atrybutów władzy (łańcuchy prezydentów miast, rektorów uniwer­sytetów, cechów rzemieślniczych, korona Miss Polonia) oraz przede wszyst­kim z krótkoseryj­nej, rękodzielniczej produk­cji biżuteryjnej skierowanej do odbiorców indywidualnych. 

 

 



Córka Rybaka

Proste czapki robione na drutach z najwyższej jakości peruwiańskiej wełny. Każdej jesieni powstaje limitowana kolekcja w nowej kolorystyce, ale klasyczny "rybacki" czerwony i granatowy model pojawiają się w ofercie co roku.



Basia Chrabołowska (B SIDES HANDMADE)

Jedyny koncept modowy w Polsce opierający swoje kolekcje na stuprocentowej wełnie z merynosów. Markę cechuje nie tylko wysoka jakość, prostota oraz funkcjonalność, ale też nowoczesna interpretacja wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie.



Aga Prus

Marka obuwnicza odwołująca się do szewskich tradycji starej Warszawy. Buty szyte są ręcznie w rodzinnej pracowni na ul. Nowy Świat i powstają w krótkich seriach zgodnie z regułami tradycyjnego rzemiosła.



k a a s k a s
,
Polska marka modowa realizująca projekty autorstwa Kasi Skórzyńskiej: ubrania i dodatki w intensywnych kolorach, o zaskakujących zestawieniach materiałów, w prostych i nowoczesnych formach.



Slava Varsovia

Polska marka specjalizująca się w ręcznie wykonywanych, skórzanych akcesoriach. Do produkcji używane są jedynie wysokogatunkowe materiały: wyselekcjonowane tkaniny i naturalne skóry, które w trakcie użytkowania nabierają wyrazistego charakteru.



Ewa Stepnowska

Tegoroczna absolwentka Katedry Mody ASP w Warszawie projektuje kolorowe, pełne kontrastów ubrania, wyróżniające się autorskimi tkaninami.



Ania Kuczyńska

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego świata mody: projektuje ubrania, akcesoria, biżuterię, porcelanę. Jej markę charakteryzują minimalistyczne projekty, wysoka jakość, dbałość o detal.



MUNDIN

Wydawnictwo założone przez kolekcjonerkę sztuki Grażynę Kulczyk oraz artystę Honzę Zamojskiego. Publikuje przede wszystkim książki o sztuce, ale wykraczające poza standardowe katalogi wystaw czy monografie artystyczne: dopracowane artbooki, niepublikowane dotąd archiwalia, ilustrowaną serię kryminałów.



Raster Editions

Seria wydawnicza towarzysząca programowi wystaw i wydarzeń w galerii Raster. Dopracowane edytorsko książki, limitowane edycje artystyczne, niskonakładowe druki i obiekty, adresowane są zarówno do kolekcjonerów, jak i osób dopiero zaczynających przygodę ze sztuką współczesną.



Pokątna Drukarnia Typograficzna

Mobilna, eksperymentalna drukarnia typograficzna.
W przestrzeni galerii Raster zaaranżuje tymczasowy warsztat zecersko-drukarski otwarty dla publiczności.



KROPKA

Dom wydawniczy publikujący m.in. książki, albumy i monografie o tematyce fotograficznej; wydawca ogólnopolskiego pisma Kwartalnik Fotografia.


WYSTAWy 2014

ORNO 2014

6.09-20.09.2014

UBIÓR - FOTOGRAFIA - DRUK  

Kiermasz, wystawa i warsztaty nowego rzemiosła z udziałem wydawców, projektantów mody, fotografów i drukarzy.
Wystawa połączona ze sprzedażą trwa do 20 września.

 

Otwarcie: 6 września 2014, 12:00-20:00 
Seria autorskich prezentacji przybliżających specyfikę pracy i idee przyświecające poszczególnym uczestnikom projektu: 

 

12:00 

Inauguracja kiermaszu, wykład prof. Ireny Huml o Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego ORNO

 

14:00-19:00

Córka Rybaka - podstawy szydełkowania 

Pokątna Drukarnia Typograficzna - pokaz druku typograficznego

 

14:30

Fundacja Sztuk Wizualnych - Karol Horodziej o "meta-kolażach" Jana Dziaczkowskiego 

 

15:00

Basia Chrabołowska - prezentacja marki B SIDES HANDMADE

 

15:30 

Aga Prus - o warszawskiej tradycji projektowania butów 

16:00 
Ewa Stepnowska -  proces projektowania tkanin


17:00

Ania Kuczyńska - prezentacja nowej linii "Warsowia"

 

 

 

UCZESTNICY

Aga Prus

Ania Kuczyńska

Basia Chrabołowska (B SIDES HANDMADE) 

Córka Rybaka

Ewa Stepnowska

Fundacja Sztuk Wizualnych

Jacek Kołodziejski

k a a s k a s

KROPKA

Kuba Dąbrowski

Mundin

Pokątna Drukarnia Typograficzna

Raster Editions

Slava Varsovia

Zuza Krajewska