
Jan Tomza-Osiecki należy do generacji artystów, dla których kluczowym jest intensywne doświadczenie rzeczywistości wirtualnej – nowych technologii, internetu, łatwo dostępnego oprogramowania, gier, tekstur i grafiki 3D. Jego własne prace są świadomą i przemyślaną reakcją na kulturę substytutów i niematerialności. Punktem wyjścia jest dla niego abstrakcyjna forma rzeźbiarska, której realność i żywotność animuje poprzez wprowadzenie doń dźwięku. Zaproponowany przez Tomzę-Osieckiego akronim ISPC oznacza integrację dźwiękowej i fizycznej kompozycji (Integration of Sonic and Physical Composition). Działanie interaktywnych obiektów opiera się na efekcie sprzężenia zwrotnego – w inżynierii dźwięku uznawanego za zjawisko niepożądane. Wbudowane we wnętrza brył rzeźbiarskich układy elektroniczne z mikrofonami i głośnikami, emitują różnorodne i niekontrolowane zgrzyty, piski, szumy, sprzęgi i wibracje w momencie interakcji: dotyk staje się drganiem, drganie staje się dźwiękiem, dźwięk staje się ruchem. Poszczególne obiekty opracowane finezyjnie z wykorzystaniem drewna lutniczego są swego rodzaju instrumentami, pozwalającymi widzowi na swobodną improwizację. Błąd, za jaki uważany jest efekt sprzężenia, stanowi tu istotę działania, otwiera pole eksperymentu i stwarza możliwość rozpoznania zastanej przestrzeni i własnych ruchów na nowo.
Na wystawie prezentujemy sekwencję prac Tomzy-Osieckiego z ostatnich kilku lat – od glinianego, abstrakcyjnego studium, poprzez instalację dyplomową, aż po prezentowane premierowo najnowsze obiekty interaktywne. Ten ciąg odpowiada ewolucji koncepcji artysty, w której elementy rzeźbiarskie, interaktywna warstwa dźwiękowa i wystudiowane pod względem materiałowym i graficznym formy zmierzają ku coraz bardziej doskonałemu efektowi synestezji. Jednoczesne intensyfikowanie różnego rodzaju bodźców – dotykowych, słuchowych i wizualnych – jest próbą przywrócenia esencjonalnego doświadczenia cielesnej materialności, poczucia realnego, fizycznego ruchu, przestrzeni i czasu.
Poszukiwania Tomzy-Osieckiego czerpią jednocześnie z ultrawspółczesnych możliwości technologicznych i tradycyjnych materiałów. Jest w nich zarówno tęsknota za czystym, awangardowym eksperymentem jak i wiara w klasycznie pojmowaną formę jako syntezę kreacji i materii.
Jan Tomza-Osiecki (ur. 1985) studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie (dyplom w 2012), a także na University College Falmouth i w SAE Institute London na kierunku inżynieria dźwięku. Był rezydentem w School of Visual Arts w Nowym Jorku. W 2014 roku odbyła się jego indywidualna wystawa w galerii BWA w Zielonej Górze.