Rankiem, 1 stycznia 2000 roku, Krzysztof Zieliński wyszedł z aparatem fotograficznym na rynek w rodzinnym Wąbrzeźnie. To wówczas, w szarym świetle zimowego, posylwestrowego poranka, powstały pierwsze zdjęcia, które po trzech kolejnych latach pracy złożyły się na jeden z najbardziej niezwykłych projektów fotograficznych i artystycznych, jakie zrealizowano w Polsce po 1989 roku.
Mało jest sztuki, w której rzeczywistość społeczna znalazła tak głęboki i ponadczasowy wyraz. Wąbrzeźno – zwyczajne miasteczko na W, literę z końca alfabetu, „w” jak „wszędzie” – sportretowane przez fotografa po dekadzie zmian ustrojowych i w przededniu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, stało się wizualnym synonimem pełzającej transformacji.
Pracując na negatywach barwnych i nawiązując do minimalistycznej poetyki fotografii topograficznej, Zieliński stworzył pierwszy tego rodzaju, poruszający i empatyczny, zbudowany z mgły oraz tysiąca jeden odcieni szarości obraz postsocjalistycznej, środkowoeuropejskiej prowincji. Transformacja ustrojowa widziana z tej perspektywy jawi się zaledwie jako kolejna warstwa farby na murach starych kamienic i kilka nowych, niepasujących do otoczenia szyldów. Symbolem realiów ekonomicznych są sklepy z używaną odzieżą i plastikowa siatka z niemieckiej sieci dyskontów Aldi dźwigana przez kobietę w różowym berecie. Otwierająca się między domami i blokami przestrzeń prowadzi donikąd.
Po dwudziestu latach od pierwszych zdjęć i szesnastu od prezentacji „Hometown” w warszawskiej Zachęcie ponownie pokazujemy obszerny wybór prac Krzysztofa Zielińskiego w poczuciu powracającej, niepokojącej aktualności politycznej tych obrazów. To, co jeszcze 15 lat temu wydawało się zmorą przeszłości, znakiem trudnego czasu, dziś jawi się jako trwały element naszej tożsamości i szary ślad nieprzepracowanej historii.
Krzysztof Zieliński (ur. 1974) studiował fotografię na FAMU w Pradze (dyplom z wyróżnieniem w 2001 roku). Od tego czasu zrealizował dziesięć cykli fotograficznych i brał udział w wielu wystawach w kraju i zagranicą, m.in. Bienal de São Paulo i Prague Biennale. Wystawy indywidualne Zielińskiego odbywały się m.in. w warszawskiej Zachęcie (2004) i Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu (2009). W latach 2009–2010 wykładał gościnnie na macierzystej uczelni.