———-
2014
———-
22 II 2014
DOROTA MASŁOWSKA – MISTER D
“Społeczeństwo jest niemiłe” – koncert i premiera płyty
MISTER D. to muzyczne wcielenie Doroty Masłowskiej. Album to autorska, domowa mieszanka rapu, punka i muzyki tanecznej. W warstwie tekstowej to psychodeliczny zlep opowieści z popularnej prasy, wyrażony statystycznie polskim językiem i właściwym mu sposobem rozumowania. Debiutancki album Mister D. miał swoją premierę podczas wystawy “Społeczeństwo jest niemiłe”, której pozostaje integralną częścią. Pierwszy koncert odbył się w BarzeStudio w Warszawie, a zespół zagrał w składzie: Dorota Masłowska, Marcin Macuk, Kuba Wandachowicz, Magda Staroszczyk, Piotr Gwadera. Gościnnie wystąpił Jakub Żulczyk.
22 II – 29 III 2014
CIPEDRAPSKUAD, HONORATA MARTIN, DOROTA MASŁOWSKA, MARIA TOBOŁA
“Społeczeństwo jest niemiłe”
Prace, tworzące wystawę Społeczeństwo jest niemiłe wyrażają dystans między jednostką a społecznością, próbują jednak nawiązać wzajemną relację i dokonać diagnozy sytuacji. W większości, ukazane dzieła posiadają charakter performatywny: to dokumentacja kilkutygodniowej akcji, teledyski, płyta z piosenkami i jeden obiekt. Centralna przestrzeń wystawy to dokumentacja akcji Honoraty Martin – Wyjście w Polskę. Dominika Olszowy i Maria Toboła, tworzące radykalny hip-hopowy Cipedrapskuad, zrealizowały specjalnie na wystawę w Rastrze teledysk. Tytuł wystawy został zapożyczony z debiutanckiego albumu Mister D. – nowego, muzycznego wcielenia pisarki Doroty Masłowskiej. Społeczeństwo jest niemiłe, którego wydawcą jest Raster. Otwarcie i zamknięcie wystawy to pomnikowa praca Marii Toboły Sos czosnek (2013), stanowiąca swoistą kondensacją lokalnego, nadwiślańskiego smaku, a zarazem apoteozę tutejszego, dumnego i odpychającego społeczeństwa.
15 II 2014
ANETA GRZESZYKOWSKA
“Katalog lalek” – Raster Editions
„Katalog lalek” Anety Grzeszykowskiej to kolejne wydawnictwo z serii Raster Editions. Autorska, sygnowana przez artystkę teczka wydana została w limitowanym nakładzie 100 egzemplarzy, w technice sitodruku i druku typograficznego. Wydarzeniu towarzyszyła również pierwsza w Polsce prezentacja najnowszych lalek ręcznie szytych przez Grzeszykowską, która w styczniu 2014 roku została laureatką nagrody Paszport Polityki.
———-
2013
———-
14 XII – 01 II 2014
OLAF BRZESKI
“Samo serce”
Wystawa inaugurująca współpracę Galerii Raster z Olafem Brzeskim, prezentująca jedną tylko, specjalnie zrealizowaną na tę okazję pracę rzeźbiarską. Jak mówi artysta: “Tylko jedna praca, bo jeśli w grę wchodzi serce – nic innego nie ma znaczenia. Mam nadzieję, że odbierzecie ten banał z właściwą sobie wrażliwością”. Wspomniana rzeźba jest w istocie wynikiem intensywnego, kilkutygodniowego procesu zmagania się z materiałem – kilkusetkilogramową, litą belką stalową o przekroju 26 cm i wysokości 187 cm. Do działania artysta użył wszelkich możliwych narzędzi pozwalajacych na obróbkę stali: wierteł, pilników, frezów i szlifierki.
“Samo serce” jest ekstremalnym sprawdzianem rzeźbiarskim, ale też swoistą figurą niemożliwą, liryczną i przytłaczającą zarazem. To niebezpiecznie obsesyjna operacja na otwartym sercu.
30 XI 2013
How to design art books? ROLLO PRESS
Obszerne listy, pisane do przyjaciół.
Jak zrobiłem kilka moich książek.
Urs Lehni, szwajcarski projektant, współwłaściciel studia graficznego Lehni-Trueb. Jego ostatni projekt Rollo Press to drukarskie i wydawnicze przedsięwzięcie, koncepcyjnie powiązane
z risografem jako maszyną drukarską.
Jest to ostatnie spotkanie z cyklu „How to design art books?” realizowanego we współpracy
ze Szwajcarską Fundacją dla Kultury Pro Helvetia.
23 XI 2013
How to design art books? KODOJI PRESS
Czerwony, niebieski, czyli co nowego?!
“Byłem i ciągle jestem grafikiem. To mój zawód i pasja. Praca wydawcy była po prostu logiczną konsekwencją moich zainteresowań.”
Winfried Heininger – projektant, założyciel Kodoji Press, niezależnego projektu wydawniczego skupiającego się na najnowszych zjawiskach w sztuce współczesnej i fotografii
23 XI – 7 XII 2013
“Kongres poligraficzny”
Kongres to wydarzenie skupione na książce. Główną część wydarzenia stanowiły spotkania ze szwajcarskimi projektantami i wydawcami publikacji o sztuce. Spotkaniom towarzyszyła rozrastająca się wystawa,, która słowem mówionym i obrazem przybliżająca tajemnice współczesnych książek artystycznych, ale też prezentująca artystyczne manipulacje jakich dokonują na książkach twórcy sztuki najnowszej. Część wystawy to również archiwalne fotografie ukazujące praktyki poligraficzne w czasach późnego PRL-u.
16 XI 2013
How to design art books? MARCO MÜLLER
Obiekty w lustrze są bliżej, niż się wydają.
Czego książka nie powie ci na początku.
Marco Müller, szwajcarski projektant, który w 2012 roku utworzył Type Foundry Metaflop – internetową platformę czcionek i eksperymentalnych projektów typograficznych.
Cykl spotkań „How to design art books?” jest realizowany we współpracy ze Szwajcarską Fundacją dla Kultury Pro Helvetia.
9 XI 2013
How to design art books? JONAS VOEGELI
Edytować czas.
Książka jako wehikuł czasu.
Otwarty wykład dotyczący projektowania, produkcji i dystrybucji wydawnictw z dziedziny sztuki współczesnej oraz projektów z pogranicza edytorstwa i sztuki (prowadzony w języku angielskim). Towarzyszyć mu będzie wystawa książek.
Jonas Voegeli, szwajcarski twórca książek znany z nowatorskiego podejścia do projektowania. Każda z jego publikacji szybko staje się wizualnym symbolem współczesnego mitu. Ich znakiem rozpoznawczym jest dotykowa jakość, która daje pierwsze wrażenie treściowej zawartości książki.
Cykl spotkań „How to design art books?” jest realizowany we współpracy ze Szwajcarską Fundacją dla Kultury Pro Helvetia.
7 X – 20 X 2013
ANETA GRZESZYKOWSKA
TARGI Frieze Art Fair
10 X – 13 X 2013
MICHAŁ BUDNY, RAFAŁ BUJNOWSKI, ANETA GRZESZYKOWSKA, PRZEMEK MATECKI,
SLAVS AND TATARS
TARGI Viennafair
27 IX – 9 X 2013
OSKAR DAWICKI
“O jedną pracę za mało”
Już sam tytuł wystawy zapowiada rozczarowanie, zaś jej zawartość może wywołać szczere zażenowanie.
Artysta dokonuje spektakularnego zawłaszczenia i dewaluacji jednej z najważniejszych figur nowoczesnej sztuki polskiej – postaci ofiar z “Rozstrzelań” Andrzeja Wróblewskiego. Towarzysząca wielkoformatowym fotografiom enigmatyczna instalacja rzeźbiarska oraz film “Płaczki” to kolejne symulacje rozpaczliwego losu artysty. Film jest fragmentem zapisu z castingu do roli galerzystki w filmie “Performer” “O jedną pracę za mało” jest rozprawą o istocie twórczości. Dawicki podnosi pytanie o granice spektaklu – w życiu i sztuce – o róźnicę między popisem a przeznaczeniem, reprezentacją i odtworzeniem, dziełem a profanacją.
20 VII – 21 IX 2013
PRZEMEK MATECKI
“Widziadło”
Najprostsza z możliwych metoda zestawiania ze sobą dwóch z pozoru niepasujących języków, znaczeń, historii czy wizerunków prowadzi tu do zaskakujących i frapujących rozwiązań.
Chociaż malowane różnymi rękoma, złożone z cytatów, zapożyczeń oraz zdjęć wycinanych
z kolorowych magazynów, obrazy te zachowują niezwykłą witalność, paradoksalnie sprawiają wrażenie organicznie jednorodnych, nie montowanych lecz malowanych właśnie, spontanicznie i z rozmachem. Prace są naładowane do granic bodźcami, znakami i aluzjami, w istocie są wynikiem daleko posuniętego i świadomego upraszczania środków malarskich. Proste kształty, gładkie plamy, czyste kolory, prymitywne figury złożone z plam, kropek i kresek – Matecki znowu zaskakuje radykalnym odświeżeniem języka i sugestywnością swoich obrazów.
22 VI 2013
MACIEJ SIEŃCZYK
“Wśród znajomych”
Premiera płyty winylowej Macieja Sieńczyka „Wśród Znajomych – część 1” wydanej przez ArtBazaar Records. Artysta czyta na niej pierwszą część opowiadania, którego pierwodruk ukazał się w miesięczniku Lampa.
11 VI – 16 VI 2013
RAFAŁ BUJNOWSKI, MILENA KOROLCZUK, SLAVS AND TATARS
Targi Liste 18
7 VI – 13 VII 2013
MILENA KOROLCZUK
“Blue Bird”
Raster zaprezentował pierwszą w Warszawie wystawę indywidualną Mileny Korolczuk. Jej filmy i fotografie uwodzą niezwykłą przejrzystością i dojrzałością, są pełne emocji i spokoju zarazem, układają się we frapujący i indywidualny portret nowej generacji artystycznej. Filmy obrazują paradoksalność sztuki, która opiera się na pasji i zaangażowaniu, a zarazem jałowości i bezproduktywności gestów twórczych. Bohaterami swoich prac Korolczuk czyni często rówieśników artystów – muzyków, śpiewaczki, tancerki, których angażuje do działania według własnego, radykalnego scenariusza.
13 IV – 25 V 2013
RAFAŁ BUJNOWSKI
“Arsoniści”
Scenerią nowych obrazów Rafała Bujnowskiego jest noc. Artysta z charakterystyczną powściągliwością i precyzją konstruuje obrazy najprostszymi środkami – czarną farbą i białą kredą. Tytułowe, enigmatyczne postaci arsonistów rysują się w świetle wzniecanego przez nich ognia, z kolei przejmujące, księżycowe nokturny przedstawiają najbliższą okolicę rodzinnego domu i pracowni artysty – stawy w małopolskich Graboszycach. Padające na obrazy światło wydobywa z ich czarnej powierzchni scenerię o niezwykłym metaforycznym napięciu.
16 II – 6 IV 2013
MICHAŁ DIAMENT, SŁAWOMIR ELSNER, IGOR KRENZ, NAVID NUUR
“Tego wczoraj nie było”
Wystawa ta to badanie współczesnego potencjału abstrakcji – w życiu i sztuce.
Pokazywane prace oscylują między dokumentalnym zapisem a fantastyczną kreacją, łączy je zaś pokusa uwolnienia formy z wszelkich utylitarnych skojarzeń. To retrospekcja, introspekcja i projekcja przyszłości zarazem, pomieszanie różnych czasów, narracji i tradycji artystycznych – filmu eksperymentalnego, sztuki dekoracyjnej, działań postkonceptualnych, malarstwa abstrakcyjnego – poszukujących spełnienia w odrealnieniu, twórczym dystansie wobec dojmującej fizyki dnia codziennego.
———-
2012
———-
17 XI – 2 II 2013
ZBIGNIEW LIBERA
“Nowe historie”
Projekt Libery to tym razem zmaganie się ze zmorami przyszłości. Artysta wizualizuje przeczucia i lęki, które towarzyszą naszym rozważaniom na temat tego co nadejdzie. Na różne sposoby naświetla najbardziej oczywistą z futurystycznych klisz – motyw apokalipsy, przywołując na nowo stare historie: postaci Obcego, Innego, relacje władzy, wykluczenia, kolonizacji i wyzwolenia.
W styczniu 2013 roku, na zakończenie wystawy, ukazał się drukiem album fotografii Zbigniewa Libery z lat 1982-2012.
28 IX – 10 XI 2012
SLAVS AND TATARS
“Too Much Tłumacz”
Pierwsza indywidualna wystawa Slavs and Tatars w Warszawie poświęcona została performatywnej funkcji języka, która stanowi punkt wyjścia dla wielu projektów kolektywu. W swoich interdyscyplinarnych działaniach Slavs and Tatars koncentrują się na języku jako nośniku humoru, zamętu i nieoczekiwanych znaczeń.
20 IX – 23 IX 2012
RAFAŁ BUJNOWSKI, ANETA GRZESZYKOWSKA, ZBIGNIEW LIBERA, PRZEMEK MATECKI, SLAVS AND TATARS, JAN SMAGA
TARGI Viennafair
2 VI – 30 VI 2012
DAIDO MORIYAMA
“Polaroidy”
Moriyama to obok Arakiego jeden z najbardziej znanych współczesnych fotografów japońskich. Raster zaprezentował serię jego dziesięciu polaroidów z charakterystycznymi rekwizytami współczesnej kultury miejskiej, jak również monumentalne, czterotomowe wydanie wszystkich prac fotograficznych artysty, zawierające prawie 6000 fotografii powstałych w latach 1964-2003 oraz jeden z jego najnowszych fotoalbumów „Tights” (2011).
2 VI- 31 VIII 2012
ARAKAWA, HIRATA, OKUMURA, TANAKA
Wystawa czterech japońskich artystów, których twórczość w różny sposób łączy działania performatywne z przestrzenią miejską. Koki Tanaka, Ei Arakawa, Yuki Okumura i Minoru Hirata reprezentują dwie generacje: lat 60. XX wieku oraz współczesną, ale łączy ich fascynacja awangardowymi strategiami artystycznymi.
14 VI – 17 VI 2012
SLAVS AND TATARS
“Régions d’etre”
TARGI Art 43 Basel / SEKCJA Art Statements
19 V – 26 V 2012
MACIEJ SIEŃCZYK
“Przygody na Bezludnej Wyspie”
Pokaz najnowszej książki i prac Macieja Sieńczyka. Przygody na bezludnej wyspie to już trzeci tom powieści graficznej; historie absurdalne i surrealistyczne oraz wspaniałe rysunki i ilustracje, takie jak wymyślne krajobrazy, fantastyczne stwory czy modernistyczne budowle.
19 V – 20 V 2012
ART YARD SALE
“Sztuka w twoich rękach”
W ramach ART YARD SALE Ufficio Primo, Raster zaprezentował specjalnie przygotowaną kolekcję prac na papierze, fotografii, szkiców, obiektów i edycji czołowych polskich artystów.
Jednocześnie w galerii Raster odbył się specjalny pokaz najnowszej książki i prac MACIEJA SIEŃCZYKA oraz wystawa „Archiwum prywatne” Anety Grzeszykowskiej i Jana Smagi
18 IV – 22 IV 2012
MICHAŁ BUDNY, RAFAŁ BUJNOWSKI, PRZEMEK MATECKI, ZBIGNIEW ROGALSKI, SLAVS AND TATARS
TARGI Art Cologne, 46, Internationaler Kunstmarkt.
10 IV – 26 V 2012
ANETA GRZESZYKOWSKA, JAN SMAGA
“Archiwum prywatne” i “Love book”
Wystawa Anety Grzeszykowskiej i Jana Smagi składa się z około 100 fotografii, powstałych
w latach 2006-2011 na marginesie pracy nad różnymi projektami indywidualnymi artystów.
To wybór z obszerniejszego zbioru, którzy autorzy określają mianem „Archiwum prywatnego”. Wystawie towarzyszy premiera publikacji książki “Love book” z pracami Anety Grzeszykowskiej i esejami Krzysztofa Pijarskiego oraz Waltera Seidla.
2 III – 31 III 2012
MICHAŁ BUDNY
“Żywica”
Pokaz nowej edycji Michała Budnego – serii prac powstałej na marginesie wystawy „Żywica”
oraz premiera najnowszej książki artysty „Sandpaper” wydanej przez Kunstverein w Duesseldorfie przy współpracy galerii Raster, prezentującej prace z ostatnich 3 lat.
———-
2011
———-
10 X 2011 – 28 I 2012
JOANNA BILLING, MILENA KOROLCZUK, MICHAŁ WASĄŻNIK
“W młodości mej niesytej”
Wystawa „W młodości mej niesytej” to podróż w czasie i przestrzeni, podróż na wschód, podróż w rytm muzyki. Jej bohaterami są młodzi ludzie – z różnych miejsc i czasów – którzy są mimowolnymi, ale aktywnymi uczestnikami historii, medium dokonujących się przemian artystycznych i społecznych.
Współpraca: Robert Jarosz; Hollybush Gardens, Londyn
23 IX – 26 XI 2011
EVA KOTATKOVA
“Dílo přírody”
Wnętrze galerii Raster zostało zamienione przez artystkę w paranaukowy instytut prowadzący badania z zakresu budowy ciała kręgowców, ich funkcji życiowych i społecznych. Kotátková poddała analizie m.in. struktury architektoniczne organizujące pracę i zachowania ludzi
w środowiskach biurowych i szkolnych, a także rozwiązania stosowane w ogrodach zoologicznych – wybiegi, ogrodzenia.
13-16 X 2011
RAFAŁ BUJNOWSKI
TARGI Frieze Art Fair w Londynie, Regent’s Park Londyn.
Prezentacje Rastra na targach sztuki w Londynie tym razem są w całości dedykowane pracom Rafała Bujnowskiego.
Sylwetka Rafała Bujnowskiego prezentowana jest w książce „Vitamin P2” przygotowanej przez wydawnictwo Phaidon i opisującej najciekawszych przedstawicieli współczesnej sceny malarskiej. Premiera tej publikacji zbiega się w czasie z prezentacją prac artysty na Frieze Art Fair. Równolegle, prace Bujnowskiego oglądać można również na wspólnej z Michałem Budnym wystawie artysty w Neuer Kunstverein Wien w Wiedniu (do 19 listopada 2011).
7-11 IX 2011
RAFAŁ BUJNOWSKI
Indywidualna wystawa prac w Art Berlin Contemporary.
Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej
15-19 VI 2011
KWIEKULIK – pokaz prac z lat 70.
TARGI Art/42/Basel
———-
2010
———-
4-23 XII 2010
AZORRO, AGATA BOGACKA, MICHAŁ BUDNY, RAFAŁ BUJNOWSKI, OSKAR DAWICKI, SŁAWOMIR ELSNER, ANETA GRZESZYKOWSKA, ZBIGNIEW LIBERA, MARCIN MACIEJOWSKI, PRZEMYSŁAW MATECKI, BARTEK MATERKA, ZBIGNIEW ROGALSKI, WILHELM SASNAL, JANEK SIMON
“Ostatni film”
Artyści o porażkach swoich i swojej galerii.Z końcem roku zamknięta została siedziba na Hożej. Z tej okazji wspólnie z artystami Raster dokonał podsumowania, próbując przy tym obrócić drobne i wielkie klęski w wartość dodaną.
30 X – 23 XI 2010
RAGNAR KJARTANSSON
“God”, 2007, DVD, 30 min.
“Me and My Mother”, 2000/2005/2010, DVD, 10 min. każdy
“God” to monumentalna wideoinstalacja będąca półgodzinną rejestracją występu artysty
z akompaniującym big bandem, podczas którego Ragnar wyśpiewuje nieustannie jeden tylko wers: sorrow conquers happiness. Ta przejmująca melancholią repetycja w stylowych dekoracjach, przypomina próbę odtworzenia na żywo prostej we współczesnej elektronice funkcji „repeat”. Artysta symbolicznie przywraca sztuce to, co utraciła ona w dobie mechanicznej reprodukcji. “Me and My Mother” to performance dokamerowy, w którym artysta zdaje się odwracać tradycyjny model relacji między synem i matką. Jest przewrotnym, bo zbudowanym na odwrotnych gestach i ostatecznie nie pozbawionym humoru, wyrazem niepokonanej czułości pomiędzy matką i synem.
Produkcja: Thyssen-Bornemisza Art Contemporary i The Living Art Museum, Reykjavik
Wystawa zrealizowana we współpracy z galerią I8 z Reykjaviku.
Dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy oraz wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
14 – 17 X 2010
FRIEZE ART FAIR
18 IX – 8 X 2010
RAFAŁ BUJNOWSKI, MICHAEL SALISTORFER
“Monumenty w podróży”
Wystawa ukazująca dwie niezwykłe prace – “Cyparis” Bujnowskiego z 2010 roku oraz “T72 (sand)” Salistorfera z roku 2008. W intrygujący sposób redefiniują tradycyjną formę rzeźby monumentalnej i pomnikowej.
Wystawa zrealizowana została we współpracy z galerią Johann König z Berlina.
15 – 20 VI 2010
JANEK SIMON
TARGI sztuki LISTE 10
Prezentacja prac Janka Simona w Bazylei.
5 VI – 2 VII 2010
ZBIGNIEW ROGALSKI
“Nowe obrazy o śmierci”
Tytuł wystawy niedosłownie i nie wprost odnosi się do jej zawartości, zwraca natomiast uwagę
na specyficzny, autorefleksyjny charakter prac Rogalskiego. Każdy kolejny obraz, fotografia czy obiekt są swoistymi konstrukcjami myślowymi, podejmowaną przez artystę próbą uporządkowania estetycznego i egzystencjalnego doświadczenia, tego jak postrzegamy, jak słyszymy, jak odczuwamy.
8 V – 2 VI 2010
JANEK SIMON
“Morze”
„Morze” to summa zamorskich doświadczeń Janka Simona. Podróżując od wielu lat do Azji, Afryki, na Karaiby artysta tropił nie tylko ślady kolonializmu, ale również analizował przemiany własnej świadomości, od ekscytacji po rozczarowanie towarzyszącą podróżom natrętną i powszechną aurą egzotycyzacji.Wystawa w Rastrze to zmieniona wersja wystawy indywidualnej Janka Simona w centrum sztuki współczesnej Arnolfini w Bristolu (30 stycznia – 5 kwietnia 2010 r., kurator: Nav Haq), która odbyła się dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza w ramach Polska Year!
2 V 2010
VILLA RAYKJAVIK
TARGI Sunday
27 III – 30 IV 2010
RAFAŁ BUJNOWSKI
“Oczodoły”
Prace Bujnowskiego są próbą przełożenia codziennego, socjalnego doświadczenia artysty – zwykłego obywatela – na zaawansowane i wyrafinowane formalnie studia malarskie i fotograficzne.
22-31 III 2010
NICOLAS GROSPIERRE
“Szklana pułapka”
instalacja w budynku CIECHu na ul. Powązkowskiej 46/50, Warszawa
W sercu opuszczonego biurowca Nicolas Grospierre stworzył zjawiskowy ogród zimowy.
Na kilka chwil, zanim malownicza szklano-aluminiowa struktura zostanie zburzona, artysta wykreował w jej wnętrzu iluzjonistyczną, nieskończoną przestrzeń. “Szklana pułapka” to próba uchwycenia ulatującej duszy postawionej na głowie socmodernistycznej piramidy.
Podczas otwarcia wystawy odbył się koncert “19 Wiosen” (21.03.1010, godz. 18.00)
———-
2009
———-
19 XII 2009 – 29 I 2010
AGATA BOGACKA, RYSZARD GÓRECKI, NICOLAS GROSPIERRE, ANETA GRZESZYKOWSKA, PRZEMEK MATECKI, ZBIGNIEW ROGALSKI, MACIEJ SIEŃCZYK I TWOŻYWO, JAN SMAGA
Wokół pracy ADRZEJA PARTUMA
“Manifest Zwięrzęcy”
obiekty, zdjęcia, plakaty, sitodruki
Wystawa „Manifest zwierzęcy” to prezentacja obiektów, zdjęć, plakatów i sitodruków. To także pożegnanie z rozwijanym przez lata projektem Targów Taniej Sztuki. Twórczość takich artystów jak Andrzej Partum utwierdza w przekonaniu, że unikalność odręcznego dzieła nie jest jedynym warunkiem zaistnienia i dystrybucji idei sztuki.Istotnym punktem wernisażu wystawy była premiera książki “Macie swoich krytyków”, z tekstami z magazynu „Raster” z lat 1997-2004. Publikację wydało wydawnictwo „40 000 Malarzy”.
21 XI – 16 XII 2009
ALI CHERRI, RANDA MIRZA, WALID RAAD, MOUNIRA AL SOLH
“Fikcja w akcji”
Prezentacja sztuki Libanu i Bliskiego Wschodu.
Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków: Anna Lindh Foundation Euromed, Miasto Stołeczne Warszawa, Zakochaj się w Warszawie.
24 X – 17 XI 2009
PRZEMEK MATECKI
“Plac Piastowski”
Szok jako podstawowe pojęcie poznawcze przywoływane przez Mateckiego w odniesieniu do jego własnych prac. Szok to niemoc “naturalnego”, estetycznego odbioru obrazu, konieczność nagłej zmiany optyki i kryteriów oceny, szok to gwałtowny, nieoczekiwany i niepojęty obrót rzeczy.
15-18 X 2009
AGATA BOGACKA, MICHAŁ BUDNY, RAFAŁ BUJNOWSKI, ANETA GRZESZYKOWSKA, ZBIGNIEW LIBERA, PRZEMEK MATECKI, ZBIGNIEW ROGALSKI
TARGI Frieze Art Fair, Regent’s Park, Londyn
Prezentacja prac artystów związanych z galerią w Regent’s Park, w Londynie. Udział galerii Raster w targach Frieze Art Fair dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.
23 V 2009 – 4 VII 2009
OSKAR DAWICKI
“Owoc lęku warzywo spokoju”
Działania Oskara Dawickiego są nieustającym procesem oswajania się z porażką – w jej, wielkim egzystencjalnym wymiarze i wielu drobnych, codziennych odsłonach. Ta wystawa artysty ujawniała ich modelowy ciąg: od biblijnego początku po przyziemny finał.
Pokazywany w ramach wystawy film „Drzewo wiadomości” wyprodukowany został dzięki wsparciu POLBANK.
10-14 VI 2009
MICHAŁ BUDNY
“Art Statement”
TARGI Art Basel 40
Prezentacja twórczości Michała Budnego i premiera jego pierwszej monografii. Projekt finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
3 IV 2009 – 16 V 2009
VALENTIN CARRON, ANNE-LISE COSTE, DAVID HOMINAL, FABIAN MARTI, TOBIAS MADISON, EMANUEL ROSSETTI, PAMELA ROSENKRANZ
„EVENT HORIZON”
Wystawa szwajcarskich artystów zorganizowana we współpracy z galerią Karma International
z Zurychu, przy wsparciu Fundacji Pro Helvetia
3 IV 2009 – 5 IV 2009
„EVENT HORIZON” – Willa Żoliborz
ul. Pogonowskiego 22, Warszawa
Wydarzenia towarzyszące wystawie w Rastrze. 3 IV 2009 odbyły się performance Tobiasa Madisona, Emmanuela Rossettiego, Pameli Rosenkranz, Fabiana Marti z reinterpretacją performance’u Johna Armledera. Wieczór zakończył koncert zespołu KAMP! i set DJ Ctr Alt. 4 IV zagrali KWADRATOWI oraz DJ WIKTOR SKOK. 5 IV odbyły się koncerty PRZEPRASZAM, POLPO MOTEL i ADAMA REPUCHY.
21 II 2009 – 28 III 2009
MICHAŁ BUDNY
„Światło”
Po kilku latach od słynnej wystawy w CSW, Budny powraca do tematy światła, dekonstruując jego fizyczną spositość i analizując metaforyczne sensy. Wystawa w Rastrze to prezentacja wyszukanych formalnie studiów, krążących wokół pojęć odkrywania, zasłaniania, ukrywania, rozświetlania.
18 II 2009
ZBIGNIEW LIBERA
Spotkanie ze Zbigniewem Liberą na temat jego praktyki profesorskiej w praskiej ASP
14 II 2009
Spotkanie kółka kolekcjonerskiego, finisaż wystawy Anety Grzeszykowskiej, pokaz specjalny pracy „Acrobat Book” Anety Grzeszykowskiej i Jana Smagi, loteria, degustacja win.
24 I 2009 – 14 II 2009
ANETA GRZESZYKOWSKA
„Ból Głowy”
Artystka w filmie „Ból Głowy” opisuje autodestrukcyjne zapędy ciała: z czarnego tła, niczym
z czarnej dziury, wyłaniają się poszczególne partykuły, i odgrywają swoistą, egzystencjalno – groteskową pantomimę.
———-
2008
———-
20 XII 2008 – 23 XII 2008
5. Targi Taniej Sztuki
4 XII 2008 – 7 XII 2008
MICHAŁ BUDNY, RAFAŁ BUJNOWSKI, PRZEMEK MATECKI
TARGI Art Basel Miami Beach
W ramach Art Basel Miami Beach, Raster zaprezentował prace Michała Budnego, Rafała Bujnowskiego i Przemka Mateckiego
29 XI 2008
Impreza promocyjna nowego numeru DIK Fagazine
22 XI 2008 – 19 XII 2008
RAFAŁ BUJNOWSKI
„85 %”
Wystawa to prezentacja nowych obrazów i rysunków Rafała Bujnowskiego.
25 X 2008
BALLADY I ROMANSE
Koncert promocyjny zespołu Ballady i Romanse w dawnym atelier malarskim Szkoły Sztuk Pięknych im. Wojciecha Gersona przy ul. Pankiewicza 3
projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa – Dzielnicę Śródmieście
16 X 2008 – 19 X 2008
“The Fair Gallery”
TARGIvFrieze Art Fair
Wystawa przygotowana w ramach projektu The Fair Gallery w Londynie, której kuratorem został Pierre Bal-Blanc. Zaprezentowane zostały prace: Michała Budnego, Andrei Büttner, Rafała Bujnowskiego, Claire Hooper, Davida Lamelasa, Benoit Maire’a, Deimantas Narkeviciusa, Dominique Petitgand, Pratchaya Phinthong, Pia Rönicke.
4 X 2008 – 8 XI 2008
BALLADY I ROMANSE, OLAF BRZESKI, TOMASZ KOWALSKI, MULAN
„Ballady i romanse”
Wydarzenie to związane jest wydaniem i promocją płyty zespołu Ballady i Romanse. Towarzyszy mu wystawa rysunków, malarstwa i rzeżby, utrzymanych w konwencji piosenek zespołu sióstr Wrońskich – smutnych historii i groteski.
22 VI 2008 – 4 I 2009
MICHAŁ BUDNY, ZBIGNIEW ROGALSKI
“Lucky Number Seven”
Udział galerii Raster w roli partnera instytucjonalnego w 7. biennale sztuki SITE w Santa Fe.
14 VI 2008 – 19 VII 2008
AGATA BOGACKA, MICHAŁ BUDNY, ANETA GRZESZYKOWSKA I JAN SMAGA
„Krzywe koło”
Wystawa prezentuje wariacje na temat klasyki modernizmu. W roli główej: koło.
VI – VIII 2008
Biennale Sztuki Współczesnej w Norwich w Wielkiej Brytanii
selekcja artystów uczestniczących w wystawie „EASTinternational 2009”
3 VI 2008 – 8 VI 2008
PRZEMEK MATECKI
TARGI Liste 08
Na Targach Młodej Sztuki Liste 08 w Bazylei pokazane zostały najnowsze prace Przemka Mateckiego. To wybór nie pokazywanych wcześniej prac na papierze, obiektów i obrazów Mateckiego – z lat minionych oraz najnowsze. Na Liste odbyła się pierwsza prezentacja prac artysty zagranicą, poprzedzająca jego solowe wystawy jesienią w Londynie i Berlinie.
17 V 2008
Raster na Nocy Muzeów. Noc taniej sztuki
24 IV 2008 – 27 IV 2008
RAFAŁ BUJNOWSKI, OSKAR DAWICKI, ANETA GRZESZYKOWSKA, PRZEMEK MATECKI, JAN SMAGA i in.
TARGI Viennafair
8 IV 2008 – 8 V 2008
AZORRO, TAMY BEN – TOR, MICHAŁ BUDNY, RAFAŁ BUJNOWSKI, ANDREA BUTTNER, OSKAR DAWICKI, IGOR KRENZ, ZBIGNIEW LIBERA, ŁUKASZ SKĄPSKI, JULITA WÓJCIK
“Raster. L’Artista nella rinuncia 2”
Targi Taniej Sztuki (Fiera dell’Arte Buon Mercato)
Druga odsłona wystawy Galerii, tym razem w Instytucie Polskim w Rzymie.
28 III 2008 – 3 V 2008
VLAD NANCA, JANEK SIMON
„Remix”
Wspólny projekt Vlada Nancy z Bukaresztu i Janka Simona z Krakowa, miał charakter eksperymentu, który polegał na wzajemnym remiksowaniu prac Polaka i Rumuna –
ich „ulepszeniu”, tłumaczeniu na swój własny język artystyczny, poruszając przy tym kwestie „przyjacielskiego zdwojenia mocy artystycznej” oraz zatarcia autorstwa poszczególnych dzieł.
21 II 2008 – 8 III 2008
TAMY BEN-TOR, ANDREA BUTTNER, OSKAR DAWICKI, JOSPEH MARZOLLA i TOMAS LEMARQUIS, ŁUKASZ SKĄPSKI, JULITA WÓJCIK
„AIR. Artysta w rezygnacji”
Prezentacja sześciu filmów.
———-
2007
———-
14 XII 2007 – 16 XII 2007
Festiwal Re:wizje
13 XII 2007 – 13 I 2008
RAFAŁ BUJNOWSKI, ANETA GRZESZYKOWSKA, PRZEMEK MATECKI, ZBIGNIEW ROGALSKI
„Raster – Haircut”
Rental Gallery w Nowym Jorku zaprezentowała zbiorową wystawę artystów współpracujących z galerią Raster. Projekt współfinansowany przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.
6 XII 2007 – 9 XII 2007
ANETA GRZESZYKOWSKA, ZBIGNIEW ROGALSKI
TARGI Art Basel Miami Beach
W ramach Art Positions Art Basel Miami Beach 2007 zaprezentowane zostały najnowsze prace Anety Grzeszykowskiej i Zbigniewa Rogalskiego. Nowej, specjalnie przygotowanej na tę okazję, serii obrazów Rogalskiego towarzył pokaz pierwszej pracy wideo Grzeszykowskiej oraz jej ręcznie szytych rzeźb, które wyznaczają zupełnie nowy obszar zainteresowań tej artystki.
17 XI 2007 – 22 XII 2007
JOHANNA BILLING
„Silent Running”
Prezentacja filmów artystki ze Szwecji,we współpracy z galerią Hollybush Gardens, Londyn
Wernisażowi towarzyszyły: koncert BLOOD MUSIC (Karl-Jonas Winqvist – eksperymentalny pop/folk ze Sztokholmu) oraz muzyka z płyt wytwórni 'Make it Happen’ , zaprezentowana przez Johanna Billing i Karl-Jonas Winqvist.
10 XI 2007
Promocja książki Joanny Pawluśkiewicz „Telenowela”. We wspólpracy z Korporacją Ha!Art
20 X 2007 – 10 XI 2007
SŁAWOMIR ELSNER
„Las Golden”
Prezentacja jedenastu rysunków przedstawiających amerykański krajobraz – odtworzony
na podstawie fotografii prasowych ukazujących np. pożar w Kalifornii czy próby nuklearne
na amerykańskiej pustyni.
18 X 2007 – 21 X 2007
RAFAŁ BUJNOWSKI, NICOLAS GROSPPIERRE
TARGI Fiac 2007
Raste ,był jedyną galerią reprezentującą Polskę na tych targach. Wraz z Hollybush Gardens z Londynu, prezentował np. Bibliotekę Nicolasa Grospierre’a.
11 – 14 X 2007
AGATA BOGACKA, MICHAŁ BUDNY, RAFAŁ BUJNOWSKI, PRZEMEK MATECKI i in.
“Double Font”
TARGI Frieze Art Fair
We współpracy z galeriami GB z Paryża, Jan Mot z Brukseli odbyła się prezentacja w ramach The Fair Gallery. Projekt został współfinansowany przez Instytut Polski w Londynie.
27 IX 2007 – 22 X 2007
OSKAR DAWICKI
„Salon Pułapka”
Wystawa w Instytucie Kultury Polskiej w Paryżu.
1 IX 2007 – 29 IX 2007
BARTEK MATERKA
„Nie pamiętam jak miała na imię”
Przewodnim motywem wystawy są obsesyjnie powracające wizerunki kobiecych twarzy, znajomych i nieznajomych malarza, spotykanych podczas nocnych peregrynacji.
4 VI 2007 – 8 VI 2007
ANETA GRZESZYKOWSKA
TARGI Art Basel
Prezentacja projektu Anety Grzeszykowskiej „Untitled Film Stills”.
31 V 2007 – 30 VI 2007
MIKOŁAJ GROSPIERRE, OLGA MOKRZYCKA
„Mauzoleum”
W podziemiach pod Trybuną Honorową, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie zaprezentowana została wielometrowa, fotograficzna panorama przedstawiająca starannie wystylizowaną kolekcję wypchanych zwierząt.
25 V 2007, 26 V 2007
GRAND MAGASIN
„Zero zadań na jeden wykonano z powodzeniem”
Spektakl grupy Grand Magasin z Paryża w ramach przeglądu Nowy Teatr z Paryża. Wydarzenie zrealizowane we współpracy z Fundacją Laury Palmer, współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa.
19/20 V 2007
Noc Muzeów w Rastrze
12 V 2007 – 23 VI 2007
CIPRIAN MURESAN
„Wygnanie z raju”
Wystawa we współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury i Galerią Plan B z Klużu.
26 IV 2007 – 29 IV 2007
NICOLAS GROSPIERRE, ZBIGNIEW LIBERA
TARGI Sztuki Viennafair w Wiedniu
16 IV 2007 – 29 IV 2007
ANETA GRZESZYKOWSKA
„Untitled”
Wystawa w Muzeum Miasta w Goeteborgu, w ramach Festiwalu Nauki. Projekt współfinansowany przez Instyt Kultury Polskiej w Sztokholmie.
13 IV 2007 – 7 V 2007
NICOLAS GROSPIERRE
„Biblioteka”
Wystawa w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
24 III 2007
III Otwarte Mistrzostwa Rastra w Piłkarzykach Stołowych
14 IV 2007
CHITKA: ANETTA MONA CHISA I LUCIA TKACOVA
„Business and Pleasure”
Wieczór z duetem artystycznym z Bratysławy,we współpracy z CSW Zamek Ujazdowski. Podczas spotkania „Business and Pleasure” w Rastrze Anetta i Lucia (przebywające w Warszawie w ramach programu a-i-r laboratory w CSW Zamek Ujazdowski) zaprezentowały wybór filmów video – własnych oraz słowackiego artysty Radima Labudy, oraz specjalną, zrastrowaną wersję jednego ze swoich performance’ów.
24 III 2007
III Otwarte Mistrzostwa Rastra w Piłkarzykach Stołowych
10 III 2007, godz. 19.00
Premiera filmu ANDRZEJA BARAŃSKIEGO z rysunkami EDWARDA DWURNIKA
„Warzywniak 360’C”.
17 III 2007, godz. 18.00
Promocja książki Waldemara Baraniewskiego i Marka Czapelskiego „Architektura Rastra i Okolic”, spotkanie z autorami oraz projekcje filmów.
31 II 2007 – 5 V 2007
RAFAŁ BUJNOWSKI, ANETA GRZESZYKOWSKA, ELIN HANSDOTTIR, IGOR KRENZ, LISA OPPENHEIM, ZBIGNIEW ROGALSKI, WILHELM SASNAL
„Kilkadziesiąt sekund źle wywołanej taśmy filmowej”
Tytułu wystawy użyczyła praca Sasnala, stworzona ze ścinków odzruconych przy montowaniu filmów realizowanych od 1999 r. Artyści analizują proces percepcji wzrokowej, jej zakłóceń
oraz wynikających z nich niejasności i złudzeń; przekonują, że nie powinniśmy ufać temu,
co widzimy.
3 II 2007 – 3 III 2007
PAWEŁ SUSID, PRZEMEK MATECKI
Wystawa we współpracy z Galerią Pies z Poznania. Do spotkania tych dwóch malarzy doszło w ubiegłym roku z inspiracji Dawida Radziszewskiego, który zorganizował ich wspólną wystawę w prowadzonej przez siebie Galerii Pies w Poznaniu. Pokaz w Rastrze to rozwinięciem tamtego doświadczenia.
31 I 2007 – 16 III 2007
ANETA GRZESZYKOWSKA i JAN SMAGA
Prezentacja dotychczasowych prac duetu w Instytucie Kultury Polskiej w Duesseldorfie. Kuratorem wystawy został Sebastian Cichocki
———-
2006
———-
18 XI 2006 – 23 XII 2006
AGATA BOGACKA
„Serce”
Prezentacja obrazów Agaty Bogackiej, co raz bardziej popadających w abstrakcję.
7 X 2006 – 11 XI 2006
ZBIGNIEW LIBERA
„Fotografie”
Pierwszy od 10 lat pokaz Libery w Warszawie, zestawiający jego stare i nowe prace.
25 VIII 2006 – 1 IX 2006
„WILLA WARSZAWA”
Międzynarodowy festiwal artystyczny rozgrywający się w przestrzeni prywatnej willi
na warszawskiej Ochocie, obejmujący wystawy młodych artystów z 10 Europejskich
i Amerykańskich galerii sztuki współczesnej, perfomanse, koncerty zespołów polskiej i angielskiej sceny niezależnej, spektakle berlińskich teatrów tańca, projekcje filmowe, imprezy muzyczne, wykłady i spotkania z artystami. Festiwalowi towarzyszyła publikacja albumowa. Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wydział Kultury Urzędu Miasta st. Warszawa i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
1 VII 2006 – 15 VII 2006
PETER FISCHLI i DAVID WEISS
„Bieg rzeczy. Kanał”
We współpracy z galerią Sprueth Magers i Szwajcarską Fundacją dla Kultury Pro Helvetia prezentujemy dwa wideo: „Bieg rzeczy” (1987) i „Kanał” (1992).
13 VI 2006 – 18 VI 2006
OSKAR DAWICKI, ANETA GRZESZYKOWSKA i JAN SMAGA, ZBIGNIEW ROGALSKI
TARGI Liste 06. Art Basel
Targi dla młodych galerii w Bazylei
27 V 2006 – 8 VII 2006
MARCIN MACIEJOWSKI
„Struktury dobra”
Tytuł wystawy to cytat z mowy ojca Tadeusza Rydzyka. Maciejowski zaprezentował cykl „Kazań” oraz ikony polskości, m.in. Emigranta – Chopina z twarzą Maleńczuka, przydrożną kapliczkę czy konia czystej krwi.
13 V 2006
„Dzień Matki”
Spotkanie integracyjne dla mam i dzieci, we współpracy z galerią Czarna.
21 IV 2006 – 13 V 2006
AZORRO, AGATA BOGACKA, MICHAŁ BUDNY, RAFAŁ BUJNOWSKI, HUBERT CZEREPOK i ZBIGNIEW ROGALSKI, TOM DALE, OSKAR DAWICKI, SŁAWOMIR ELSNER, ANETA GRZESZYKOWSKA i JAN SMAGA, IGOR KRENZ, ZBIGNIEW LIBERA, MARCIN MACIEJOWSKI, BARTEK MATERKA, WILHELM SASNAL
„Is it better to be a good artist or a good person?”
Zbiorowa wystawa artystów współpracujących z galerią Raster w Rental Gallery w Los Angeles. Jej kuratorami zostali Łukasz Gorczyca i Michał Kaczyński.
6 IV 2006 – 9 IV 2006
AZORRO, RAFAŁ BUJNOWSKI, OSKAR DAWICKI, ZBIGNIEW LIBERA, BARTE MATERKA, gościnnie GALERIA CZARNA
TARGI Sztuki Viennafair w Wiedniu
2 IV 2006 – 4 IX 2006
ZBIGNIEW ROGALSKI
Wystawa w Kunsthalle, Mannheim
1 IV 2006 – 20 V 2006
DOROTA BUCZKOWSKA, AGNIESZKA KALINOWSKA, MONIKA WIECHOWSKA
„Punkt Rosy”
Wystawa „Punkt rosy” – we współpracy z galerią Czarna, to prezentacja prac trzech artystek jednej generacji, które używając różnych mediów – fotografii, wideo, malarstwa – w ciekawy i indywidualny sposób budują własną wizję rzeczywistości. Ich prace trudno przyporządkować do określonego nurtu, są – podobnie jak ich autorki – dojrzałe i niezależne.
29 III 2006 – 7 V 2006
GREY ZONES feat. OSKAR DAWICKI
Wystawa w House of Art w czeskim Brnie.
25 III 2006 – 28 V 2006
ANETA GRZESZYKOWSKA
„Album”
Wystawa na 4. Berlin Biennale.
24 III 2006 – 14 V 2006
MICHAŁ BUDNY, SŁAWOMIR ELSNER, J.J. ZIÓŁKOWSKI
Wystawa w Bielefelder Kunstverein w Bielefeld, w Niemczech.
23 III 2006 – 28 V 2006
ANETA GRZESZYKOWSKA i JAN SMAGA
Wystawa w Instytucie Polskim w Berlinie.
8 III 2006 – 22 IV 2006
RAFAŁ BUJNOWSKI
Wystawa w Norwich Gallery w Norwich. Przegląd malarstwa Rafała Bujnowskiego zainaugurowany wykładem Łukasza Gorczycy.
25 II 2006, godz. 19.00
Promocja magazynu „Lampa” i koncert zespołu MEBELKI
Wydarzenie we współpracy z wydawnictwem Lampa i Iskra Boża. Koncert z okazji wydania lutowego numeru magazynu „LAMPA” z płytą podsumowującą dorobek piosenkarski Pawła Dunina Wąsowicza. W MEBELKACH zagrali: Paweł Dunin-Wąsowicz (gitara, wokal), Zuza Wrońska (klawisze, wokal) i Tomek Świtalski (saksofon).
4 II 2006 – 18 III 2006
ANETA GRZESZYKOWSKA
„Nowe Prace”
Grzeszykowska, zainteresowana tematem (względnego) poczucia indywidualności, stworzyła portety osób nieistniejących w rzeczywistości, wygenerowanych w Photoshopie z realnie istniejących, acz przetworzonych elementów.
3 II 2006 – 5 III 2006
MICHAŁ BUDNY i ZBIGNIEW ROGALSKI
„Projekcja”
Wystawa odbywająca się w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Artyści nieco ironicznie odnieśli się do historii projektu budowy stołecznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Stworzyli sugestię wideo-instalacji, z tym że „rzutniki” zbudował Budny z tektury,
a „wyświetlany obraz” namalował Rogalski.
kurator: Julia Leopold
27 I 2006 – 19 II 2006
MICHAŁ BUDNY, RAFAŁ BUJNOWSKI, OSKAR DAWICKI, PRZEMYSŁAW KWIEK, ZBIGNIEW LIBERA, ZBIGNIEW ROGALSKI, WILHELM SASNAL
„BRONIEWSKI”
Wystawa i promocja płyty w Biurze Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze, al. Niepodległości 19
———-
2005
———-
18 XII 2005 – 23 XII 2005
4. Targi Taniej Sztuki
W ofercie pojawiły się prace: Bodzianowskiego, Bogackiej, Buczkowskiej, Budnego, Dawickiego, Krenza, Libery, Mamzeta, Materki, Ołowskiej, Pardy, Przybylskiego, Rogalskiego, Rumiancewa, Sieńczyka, Simona.
1 XII 2005 – 4 XII 2005
RAFAŁ BUJNOWSKI, ANETA GRZESZYKOWSKA, ZBIGNIEW ROGALSKI
TARGI NADA, Miami
26 XI 2005, godz. 18.00
“Miłość do polityki”. Spotkanie z Krytyką Polityczną
W otoczeniu wystawy poświęconej Władysławowi Broniewskiemu, o ciepłych i zimnych stronach lewicowego projektu rozmawiały Agata Bielik-Robson oraz Kazimiera Szczuka.
Dyskusję wokół nowego numeru „Krytyki Politycznej” poprowadził Julian Kutyla.
15 XI 2005 – 19 XI 2005
„Broniewski”
Wystawa w Johnen Galerie Berlin. W dniach 15-19 listopada 2005, Galeria Raster działała pod zmienionym adresem. Raster zaprezentował wystawę „Broniewski” w nowej siedzibie w Berlinie: Schillingstr. 31. Ekspozycji twoarzyszyły wydarzenia specjalne: 15 XI 2005, godz. 20.00 Koncert grupy MASS KOTKI, 17 XI 2005, godz. 11.00-19.00 RASTER ART BOOKSTORE HAPPY HOURS!, czyli Wybór edycji artystycznych, książek, plakatów i pocztówek Rastra po specjalnych cenach. 19 XI 2005, o godz. 19.00 odbyły się specjalne projekcje filmu „Brzegiem Wisły” (reż. J. Broniewska-Kozicka, 1954) z muzyką na żywo; o
godz. 20.00 Koncert Raphaela Rogińskiego.
Projekt jest współorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza i współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury Rzeczpospolitej Polskiej w ramach „Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006”
15 XI 2005 – 19 XI 2005
RODNEY GRAHAM
„Picasso, My Master”
Galeria Johnen z Berlina przejmuje Rastra. W ramach wystawy Rodneya Grahama odbyły się specjalne pokazy filmów i muzyki tego kanadyjskiego artysty.
7 XI 2005 – 10 XI 2005
BARTEK MATERKA
Austriackie Forum Kultury, Warszawa, ul. Próżna 8
Wystawa malarstwa zorganizowana w ramach obchodów 40-lecia działalności Austriackiego Forum Kultury.
5 XI 2005 – 10 XII 2005
ANDY, MICHAŁ BUDNY, RAFAŁ BUJNOWSKI, BRUDNE DZIECI SIDA, BRUDNE MIĘSO, CUKUNFT, OSKAR DAWICKI, ELDO, HELSINKI, PRZEMYSŁAW KWIEK, ZBIGNIEW LIBERA, MASS KOTKI, MEBLE, MOJA ADRENALINA, ADAM OLSZEWSKI, PARESŁÓW, PIDŻAMA PORNO, PRZYZWOISTOŚĆ, PUSTKI, ZBIGNIEW ROGALSKI, WILHELM SASNAL, STARZY SINGERS, MUNIEK STASZCZYK, MARCIN ŚWIETLICKI & OSTROWSKI & CLICK, SIOSTRY WROŃSKIE
„Broniewski”
Projekt „Broniewski” to wieloczęściowe wydarzenie artystyczne, w którym udział wzięło kilkudziesięciu muzyków, artystów, intelektualistów i literatów. Postać i twórczość Władysława Broniewskiego to punkt wyjścia do rozważań na temat relacji między sztuką i państwem, niezależnością i władzą oraz na temat współczesnego sensu pojęcia patriotyzmu.
15 X 2005 – 29 X 2005
“Architektura Rastra i okolic”
Cykl spacerów i wykładów.
15 X 2005,o godz. 17.00 odbyło się spotkanie w kamienicy przy ul. Hożej 42 „Mury wcale dobre. Poprowadził je dr Marek Czapelski.
19 X 2005, o godz. 19.00″ odbyło się spotkanie z prof. Waldemarem Baraniewskim, pt. “I wejdzie lud do Śródmieścia…”.
27 X 2005,o godz. 19.00, odbyło się spotkanie z dr Markiem Czapelskim pt. “Bez gipsów i ohydnych tynków. Luksusowe kamienice w Śródmieściu lat 30. XX w”.
29 X 2005, o godz. 17:00 odbyło się spotkanie “Warszawa bez centrum” – spacer po Śródmieściu Południowym z prof. Waldemarem Baraniewskim
23 VII 2005, godz. 24.00
AZORRO
„Karol. Człowiek, który został papieżem”
5. Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty, Kino pod Brunatnym Jeleniem, Cieszyn
Specjalny pokaz filmu z udziałem członków supergrupy Azzoro, którzy wystąpili w filmie jako statyści. Pokaz odbył sie dzięki współpracy Galerii Raster z Fundacją Galerii Foksal.
13 – 19 VI 2005
RAFAŁ BUJNOWSKI
TARGI Liste 05
5,6 VI 2005, godz. 19:00
TWO FISH
„Christiane Müller przeprowadza się”
Spektakl tańca współczesnego w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego CIAŁO_UMYSŁ. Choreografia i produkcja: Angela Schubot i Martin Clausen, zatańczyli: Javier Aléman Morillo, Brynjar Bandlien, Thomas Conway, Verena Fleißner, Angela Schubo, światło: Benjamin Schälike, menadżer: Barbara Friedrich, produkcja: TWO FISH oraz Sophiensaele/Berlin, TANZTAGE BERLIN, koprodukcja: Forum Freies Theater Düsseldorf i Junges Theater Bremen, przy wsparciu: Hauptstadtkulturfonds.
Depresja i totalna energia jednocześnie w intymnej przestrzeni mieszkania.
Wchodzisz do mieszkania, w którym kiedyś żyła niejaka Christiane Müller, a które dziś wynajmuje pięcioro młodych ludzi. Każdy z nich opowiada swoją historię.
4 VI 2005 – 16 VII 2005
SOPHIE THORSEN
“O złotym zamku, który wisiał na niebie”
Wystawa kuratorowana przez Mariannę Dobkowską, dzięki współpracy Galerii Raster z a-i-r laboratory CSW. Projekt duńskiej artystki został poświęcony warszawskim osiedlom strzeżonym.
14 V 2005 – 22 X 2005
Ulubiona sobota Młodej Inteligencji w Rastrze
Spotkania zainaugurował wernisaz wystawy Oskara Dawickiego. W ramach cyklu odbyły się:
21 V 05, godz. 19:00 Premiera książki Doroty Masłowskiej „Paw królowej”, spotkanie z autorką zorganizowane we współpracy z magazynem “Lampa”.
28 V 05, godz. 19:00,odbył się pierwszy warszawski koncert młodej krakowskiej grupy Helsinki. Gitarowo-popowe, smutne, trochę brudne i piękne piosenki o miłości.
25 VI 2005, godz. 19:00, odbył się koncert zespołu USTA – projektu Jarosława Lipszyca – poety, dziennikarza i wydawcy, podczas którego wykonane zostały premierowo dwa nowe utwory.
2 VII 2005, godz. 19:00, koncert zespołu Andy – dziewczęcego, lekkiego, słonecznego rocka z południowej Polski.
9 VII 2005, godz. 19.00, akcja Igora Przybylskiego „ET22-550”. Spontaniczna akcja malarska artysty zafascynowanego środkami transportu.
24 IX 2005, godz. 19.00, koncert zespołu Paresłów.
1 X 2005, godz. 19.00, promocja książki i specjalny pokaz prac Macieja Sieńczyka oraz koncert projektu Darka Dudzińskiego – Przyzwoitość (gitara, śpiew)
8 X 2005, godz. 19.00, koncert zespołu Pustki. Grupa zagrała w składzie:Radek Łukasiewicz – gitary, śpiew; Janek Piętka – śpiew; Grzegorz Śluz – perkusja; Filip Zawada – basy; Barbara Wrońska – różnego rodzaju instrumenty klawiszowe, śpiew.
22 X 2005, godz. 19:00, koncert zespołu Mass Kotki.Lady Electra i Katiusza zagrały koktajl electroclash, punkrocka, nu wave i italodisco.
14 V 05, godz. 19:00
OSKAR DAWICKI
“Dziesięciolecie malarstwa I i III”
Otwarcie wystawy nowych prac artysty. Podczas otwarcia odbył się performance artysty w wykonaniu publiczności.
7 V 2005, godz. 19.00
MAŁY SZU
koncert
Przedstawiciele wytwórni Zgniłe Mięso Records, która reprezentuje Małego Szu nie chcieli ujawnić żadnych faktów dotyczących zespołu i zaplanowanego koncertu. Była to nieprawdopodobna, szalona, pogrążająca się w chaosie improwizacja z użyciem osobliwych instrumentów i ludzi.
7 V 2005 – 17 VII 2005
RAFAŁ BUJNOWSKI
Kunstverein w Düsseldorfie
Pierwsza indywidualna wystawa artysty w instytucji publicznej w Niemczech. Pokazane zostały na niej najważniejsze projekty realizowane w ciągu ostatnich lat.
30 IV 2005
II Otwarte mistrzostwa Rastra w piłkarzykach stołowych
Do wygrania był Przechodni Puchar Rastra (proj. Aneta Grzeszykowska & Jan Smaga), hymn mistrzostw skomponował Macio Moretti, a yytułu bronił: J.R. TEAM (Warszawa). Wśród uczestników – wielu znanych artystów i bardzo dobrych graczy.
18 IV 2005, godz. 19.00
AGATA BOGACKA
fresk we foyer TR
Wykorzystując architektoniczną specyfikę wnętrza Agata stworzyła obraz który – dosłownie
i w przenośni – rozgrywa się w świetle i mroku. W świetle, bo to praca pełna witalności, w mroku, bo to zarazem kolejna odsłona malarskiej opowieści o samotności.Organizatorzy: TR Warszawa i Galeria Raster
2 IV 2005
Koncert zespołu Rotofobia
19 III 2005, godz. 18.30
Premiera powieści hipertekstowej Radosława Nowakowskiego: „Koniec świata według Emeryka”. Spotkanie z autorem prowadzone zostało przez Mariusza Pisarskiego, odbyło się dzięki współpracy Galerii Raster z Koporacją Ha!art
12 III 2005 od godz. 18.00
“Festiwal popielniczek”
Wystawa połączona ze sprzedażą; o szkodliwości palenia – lekcja wizualna Macieja Sieńczyka. W trakcie odbyły się również zawody w czeskiej grze pudełkiem zapałek.
4 III 2005 – 23 IV 2005
MICHAŁ BUDNY, IGOR KRENZ, ZBIGNIEW LIBERA, BARTEK MATERKA, MOCHALSKA i BLACHUT, ZBIGNIEW ROGALSKI, SZYMON ROGIŃSKI
„Revenge on realism. The fictious moment in current polish art”
Krinziger Projekte, Wiedeń
26 II 2005 – 2 IV 2005
ZBIGNIEW ROGALSKI
„Śmierć partyzanta”
5 II 2005 – 26 II 2005
Ulubiona sobota Młodej Inteligencji
W ramach spotkań odbyły się:
5 II 2005, godz. 19.00, koncert CO/Spinboy – młodego hiphopu z mik.musik!. 12 II 2005 odbyła się premiera filmu “Spacer z Pawłem Althamerem”. 19 II 2005 “Wieczór poezji”, prowadzony przez Agatę Bogacką oraz Oskara Dawickiego.
22 I 2005, godz. 18.00
Spotkanie autorskie z Michałem Witkowskim, autorem gejowskiej powieści “Lubiewo”. Spotkanie poprowadził Sławomir Sierakowski z “Krytyki Politycznej”. Organizatorzy: Korporacja Ha!art, Galeria Raster, “Lampa” oraz “Krytyka Polityczna”.
15 I 2005 – 15 II 2005
ANETA GRZESZYKOWSKA
„Album”
Prezentacja niezwykłego albumu rodzinnego artystki, z którego Grzeszykowska wymazała własną postać.
14 I 2005 godz. 18.30
“Raster w Krakowie”
Spotkanie z Łukaszem Gorczycą i Michałem Kaczyńskim w Bunkrze Sztuki.
13 I 2005 – 27 I 2005
ANNA OKRASKO
„Tak się robi obrazki”
Galeria Zakręt, Warszawa
10 I 2005 – 7 II 2005
ANNA OKRASKO
Wystawa w TR Warszawa
Wystawa w TR to kolejna, artystyczna próba sprostania niemożliwemu, czyli przygotowania dobrej wystawy sztuki współczesnej, która spełni oczekiwania organizatorów i publiczności – kolejny bezkompromisowy projekt artystki o kompromisach w sztuce i wokół sztuk.
———-
2004
———-
16 XII 2004 – 27 II 2005
PAWEŁ ALTHAMER, AZORRO, CEZARY BODZIANOWSKI, MICHAŁ BUDNY, RAFAŁ BUJNOWSKI, JOSEF DABERNIG, OSKAR DAWICKI, EDWARD DWURNIK, ALEKSANDAR BATTISTA ILIĆ, JULIUS KOLLER, JIRI KOVANDA, IGOR KRENZ, ROBERT KUŚMIROWSKI, PAWEŁ KWIEK, ZBIGNIEW LIBERA, MARCIN MACIEJOWSKI, JÓZEF ROBAKOWSKI, ZBIGNIEW ROGALSKI, WILHELM SASNAL, MLADEN STILINOWIĆ, KRZYSZTOF WODICZKO
„Z mojego okna. Artyści i ich terytoria”
École Nationale Supérieure des Beaux-Arts, Paryż
Największa prezentacja sztuki współczesnej w ramach sezonu polskiego we Francji 2004. Kuratorzy: Nathalie Boutin i Solene Guillier (gb agency, Paris), Łukasz Gorczyca z Galerii Raster.
11 XII 2004, godz. 20.00
„Soft Power: Hard and Slower”
Wspólna prezentacja Sebastiana Cichockiego i Galerii Raster. Wieczór amerykański w Rastrze: video-art, filmy instruktażowe, dokumentacje akcji amerykańskich aktywistów, polityczne kreskówki, pirackie teledyski, polityczne found footage movies. Podczas wieczoru zaprezentowane zostały między innymi: THE PINK BLOQUE, STREETREC, CDL, PAUL DEUTH & JEFFREY WEETER, 4N6, LAS AGENCIAS/ NEW KIDS ON THE BLACK BLOCK.
4 XII 2004, godz. 22.30
AZORRO
Specjalny pokaz filmów w Kinie Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa
W programie, po raz pierwszy w Warszawie: „Portret z kuratorem w tle”, 2002, 8 min., „Pyxis systematis domestici quod video dicitur [Kaseta VHS]”, 2003, 40 min, „Rodzina”, 2004, 12 min.
4 XII 2004 – 23 XII 2004
Targi Taniej Sztuki w Krakowie
We współpracy z Korporacją Ha!art, targi odbyły się w ich księgarni w Bunkrze Sztuki.
27 XI 2004 w godz. 15.00-20.00
„Polska”
Wieczór promocyjny specjalnego albumu prac artystów współpracujących z Rastrem.
27 XI 2004 – 23 XII 2004
3. Targi Taniej Sztuki
.
20 XI 2004, godz. 18.00
Wieczór z Beavisem i Buttheadem. W programie: kilkanaście odcinków B&B + konsumpcja nachos + turniej plucia do celu.
13 XI 2004, godz. 19.00
KAFFE MATTHEWS, ANNA ZARADNY / ROBERT PIOTROWICZ
koncert
brytyjska elektronika = teremin; szczecińska elektronika = muzyka konkretna.
26 X 2004 – 29 X 2004
ZBIGNIEW ROGALSKI
„Good Moon Flee Soon”
Rheinschau Art Cologne Projects, Kolonia
16 X 2004 – 18 XI 2004
BARTEK MATERKA
„Co zobaczyłeś w tym parku? – Nic.”
Debiutancka wystawa obrazów Bartka w Galerii Raster.
23 X 2004, godz. 19.00
RAPHAEL ROGIŃSKI
koncert
Prezentacja różnego rodzaju piosenek zaaranżowanych przez Raphaela Rogińskiego na gitarę elektryczną solo i live electronic. Utwory Johna Cage, Moshe Schneura, Mordechaje Gebirtiga, poprzez muzykę żydowską, eskimosów, somalijską, ormiańską i inne ludowe oraz swoje własne utwory
25 IX 2004
DEUCE
koncert
„Elektronika biesiadna”, czyli połączenie sentymentalnych, wręcz słodkich melodii z cyberhałasem, punkowej energii z hiphopowym bitem, lo-fi z hi-fi, przesterowanego niby-rapowania z białym szumem i kawalkadą szalonych brejków.
19 IX 2004 – 19 XII 2004
KARIN MAMMA ANDERSSON, AMY CULTER, MAKIKO KUDO, SASKIA LEEK, JAMES MORRISON, AARON MORSE, WILHELM SASNAL, AMELIE VON WULFFEN
„Matrix 213: Some Forgotten Place”
Berkeley Art Museum & Pacific Film Archive, Berkeley, CA
Wystawa 8 współczesnych malarzy obrazujących w swojej sztuce pejzaż jako przestrzeń naładowaną intelektualnie i emocjonalnie.
18 IX 2004
I Otwarte Mistrzostwa Rastra w Piłkarzykach Stołowych
Wyniki (pierwsza szóstka):
1. J.R. TEAM
2. SZALOM!
3. NIETOPERKI i SAME ZAWODY
5. BALBINA KOTEK i ORKA
17 IX 2004 – 21 XI 2004
KNUT ASDAM, BIGERT & BERGSTROM, AGNIESZKA BRZEŻAŃSKA, ARISTARKH CHERNYSHEV, OSKAR DAWICKI, MIKLOS GAL, ILKKA HALSO, ISABELL HEIMERDINGER, ELSEBETH JORGENSEN, ANNE SZEFER KARLSEN, EVE KASK, JOACHIM KOESTER, TATYANA LIBERMAN, WIEBKE LOEPER, WOLFGANG PLOGER, ARTURAS RAILA, GATIS ROZENFELDS, JOHANNA RYLANDER, JARI SILOMAKI, FLORIAN SLOWTAWA, IRMA STANAITYTE
„What is Important?”
3rd Ars Baltica Triennial of Photographic Art
Pori Art Museum, Pori, Finlandia
Kolejny przystanek 3 edycji Triennale Fotografii Krajów Nadbałtyckich. Kuratorzy wystawy: Dorothee Bienert, Lars Grambye, Lolita Jablonskiene.
15 IX 2004 – 22 IX 2004
JAKUB ADAMEK, RAFAŁ BUJNOWSKI, JACEK CHMIELEWSKI, MARIUSZ FORECKI, ELŻBIETA JABŁOŃSKA, ANETA GRZESZYKOWSKA i JAN SMAGA, ŁUKASZ KOROLKIEWICZ, ZBIGNIEW ROGALSKI, SZYMON ROGIŃSKI, DANIEL RUMIANCEW, ZOFIA RYDET, PAWEŁ SUSID
„Zasiedzenie. Wystawa o mieszkaniu.”
Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu
Wystawa towarzysząca obradom XII Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego „Polska w Europie: uwarunkowania i perspektywy” prezentująca próby odpowiedzi na pytanie o konsekwencje skazania na miejsce, w którym żyjemy, o to, jak radzimy sobie z unieruchomieniem w epoce powszechnej mobilności i zmiany. Kurator wystawy: Marek Krajewski.
11 IX 2004 – 14 X 2004
RAFAŁ BUJNOWSKI
„Visa. Zmierzch. Muzeum”
Wystawa nowych prac artysty.
8 IX 2004 – 30 X 2004
PAUL DE REUS, BRUCE NAUMAN, MARK DION, RICHARD ARTSCHWAGER, PAUL THEK, WERNER REITER, GERWALD ROCKENSCHAUB, CAROLA DERTING, MARTIN DAMMANN, WILHELM SASNAL, MAX PEINTNER, MARTIN BOYCE, SARAH LUCAS, MUNTEAN/ROSENBLUM, SATOSHI FURUI, INES LOMBARDI, GERHARD RICHTER, GORDON MATTA CLARK, REINHART WOLF, JOHN WATERS, MELANIE SMITH, HERBERT HINTEREGGER, ANETA GRZESZYKOWSKA i JAN SMAGA, RAFAŁ BUJNOWSKI, WALTER PICHLER, ROSEMARIE TROCKEL, PETER FEND, ANDY WARHOL, GELATIN, ANDREAS SLONIMSKI, ROBERT SMITHSON
„From Above”
Galerie Georg Kargl, Wiedeń
4 IX 2004 – 3 X 2004
AZORRO, HELENE CABEL & aNNE lALAIRE, MAUREEN CONNOR, OSKAR DAWICKI, FUNDACJA 36.6, ADAM GARNEK, ELLEN HARVEY, AGNIESZKA KALINOWSKA, GRZEGORZ KLAMAN, DOMINIKA KRECHOWICZ, JACEK NIEGODA, MONIKA PUDLIS, OLIVER RESSLER, ALLAN SEKULA, DOMINIKA SKUTNI, MAREK SOBCZYK, MICHAŁ SZLAGA, TWOŻYWO, ANDRZEJ K. URBAŃSKI, ANIA WITKOWSKA, PIOTR WYRZYKOWSKI
„BHP. Zakładając nową instytucję sztuki na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej”
ul. Doki 1, budynek 145b, Gdańsk
organizacja: Fundacja Wyspa Progress; kurator: Aneta Szyłak
Wystawa, konferencja, warsztaty, projekcje wideo i filmowe, prezentacje i oprowadzanie po wystawie. Cel „BHP” to stworzenie podstaw fizycznej, artystycznej i intelektualnej przestrzeni dla sztuki współczesnej.
3 IX 2004 – 3 X 2004
TOMASZ BIERKOWSKI, MAREK GLINKOWSKI, RAFAŁ JAKUBOWICZ, KATARZYNA KOZYRA, GRZEGORZ KLAMAN, KAMIL KUSKOWSKI, ŁÓDŹ KALISKA, ROBERT MACIEJUK, JAROSŁAW MODZELEWSKI, ROBERT RUMAS, WILHELM SASNAL, JERZY TRUSZKOWSKI, ANIA WITKOWSKA
„Signal Box/Nastawnia”
Galeria Sztuki Współczesnej w Katowicach
Wystawa poświęcona sztuce posługującej się w swych narracjach znakiem, symbolem.
3 IX 2004 – 22 IX 2004
MICHAŁ BUDNY
„Światło”
Galeria Okna, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa
Artystał wyznaczył niematerialny kształt uformowany przez snop wpadającego przez okno światła i odtworzył go w skali 1:1 ze styropianu i szarej tektury. Wykonany w ten sposób „odlew” fal świetlnych przeniesiony został do pozbawionego naturalnego światła wnętrza galerii.
28 VI 2004 – 17 IX 2004
RAFAŁ BUJNOWSKI
„Meubles et peintures”
Institut Polonais, 31 rue Jean Goujon, Paryż
Na wystawę złożyły się wybrane projekty Rafała z ostatnich 3 lat, m.in. „Ostatni zachowany” – replikę etażerki z domu rodzinnego Karola Wojtyły.
22 V 2004, godz. 17.00
CEZARY BODZIANOWSKI
„ruchomości i nie nieruchomości i ru”
Performance połączony z mikrowystawą oraz kiermaszem.
12 V 2004 – 3 VII 2004
ANETA GRZESZYKOWSKA I JAN SMAGA
„Plan”
Wystawa prezentuje dziesięć kompozycji powstałych w latach 2001 -2003. Przedstawiają one prywatne mieszkania widziane z góry, jakby po zdjęciu sufitu.
1 V 2004 – 28 V 2004
AGATA BOGACKA, MICHAŁ BUDNY, RAFAŁ BUJNOWSKI, ANETA GRZESZYKOWSKA i JAN SMAGA, IGOR KRENZ, ZBIGNIEW ROGALSKI
„W domu”
Letterkenny Arts Centre (Irlandia)
20 IV 2004 – 25 IV 2004
„Terra Polska”
Kulturbrauerei Berlin
18 IV 2004 – 20 V 2004
AGATA BOGACKA, MICHAŁ BUDNY, RAFAŁ BUJNOWSKI, OSKAR DAWICKI, SŁAWOMIR ELSNER, RAFAŁ JAKUBOWICZ, TWOŻYWO
„Leichte Arbeit”
Kulturbrauerei Berlin
24 III 2004, godz. 17.00
„Byliśmy 10 metrów nad ziemią”
Galeria KRONIKA, Bytom, Rynek 26
Wieczór z Magazynem Raster.
19 III 2004
“Niezła sztuka”
Telewizja Polsat kręci swój program w Galerii Raster.
12 III 2004 – 24 IV 2004
MICHAŁ BUDNY, RAFAŁ BUJNOWSKI, SŁAWOMIR ELSNER, ANETA GRZESZYKOWSKA i JAN SMAGA, KATARZYNA JÓZEFOWICZ, ROBERT KUŚMIROWSKI, ANNA NIESTEROWICZ, ZBIGNIEW ROGALSKI
„Puzzle”
griedervonputtkammer Berlin
12 III 2004
“Niezła sztuka”
Telewizja Polsat kręci swój program w Galerii Raster
28 II 2004 – 1 V 2004
PAWEŁ ALTHAMER, ZBYDNEJ BALADRAN, ERIK BINDER, ATTILA CSORGO, TOM DALE, SŁAWOMIR ELSNER, ADAM KOKESCH, ALENA KOTZMANOVA, ELKA KRAJEWSKA, IGGOR KRENZ i WOJCIECH NIEDZIELKO, MICHAL STRUSS
„Inter Kosmos 2004”
Czy istnieje życie na Ziemi?
Wystawa zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Visergrad Fund w Bratysławie oraz życzliwej pomocy i współpracy: Galerie Display (Praga), Galerii Priestor (Bratysława), Trafo (Budapeszt), Fundacji Galerii Foksal (Warszawa), Galerie Neugerriemschneider (Berlin)
oraz Instytutu Polskiego w Pradze.
28 II 2004 – 1 V 2004
WILHELM SASNAL
„Map Trap”
Projekt powstały specjalnie dla Świetlicy Sztuki RASTER z myślą o jej specyficznej przestrzeni: „żywe obrazy” ulokowane w zakamarkach starego wnętrza mieszkalnego. Bohaterami „Map Trap” są szkolna mapa Polski i prezydent George W. Bush. Wystawie towarzyszy specjalna, limitowana edycja plakatów.
18 II 2004, godz. 18.00
Sesja zdjęciowa dla czasopisma “Monopol”.
14 II 2004, godz. 18.00
Promocja książki Agnieszki Drotkiewicz – “Paris London Dachau”.
3 II 2004
„porozmawiajmy dziś o sztuce…”
Zielona Góra
24 I 2004 – 21 II 2004
AGATA BOGACKA
„Najkrótsza droga do domu”
Charakterystyczny kontur, rzeczywistość – rozmywają się, ustępując miejsca psychodelii, lękom, obsesjom lub „niewinnym” złudzeniom. Wystawa Bogackiej zaprezentowała coraz bardziej wyrafinowane malarstwo, nieustająco podszyte erotyzmem, którego tematem wciąż pozostaje poczucie braku.
———-
2003
———-
21 XII 2003, godz. 18.00
Aukcja falsyfikatów KANTORA, ABAKANOWICZ i NOWOSIELSKIEGO oraz ostatnich sztuk z TTS
13 XII 2003, godz. 17.00 – 20.00
IGOR KRENZ
„Zdjęcie z Niedźwiedziem”
5 XII 2003 – 23 XII 2003
Targi Taniej Sztuki
5 XII 2003 – 23 XII 2003
MICHAŁ BUDNY
Debiutancka wystawa Michała Budnego.
12 XI 2003, godz. 15.15
“Czy istnieje bohema?” – dyskusja poprowadzona przez Annę Gruzewską
11 XI 2003 – 23 XII 2003
EDWARD DWURNIK
„Do końca, 1973”
W dniu święta niepodległości Raster zaprezentował wystawę poświęconą codziennym, nieugiętym zmaganiom Polaków o lepsze życie i lepszy świat. Autor wystawianych prac – serii 20 rysunków i 2 obrazów – to znany polski malarz Edward Dwurnik (ur. 1943).
28 X 2003
MTV Classic w Rastrze. Raster w MTV Classic
26 X 2003 – 23 XI 2003
AZORRO, RAFAŁ BUJNOWSKI, MAŁGORZATA JABŁOŃSKA, MARCIN MACIEJOWSKI, MAGISTERS
„Raster – Aktuelle Kunst aus Polen”
Packhof Museum Junge Kunst, Frankfurt (Oder)
23 X 2003
ZBIGNIEW ROGALSKI
wywiad dla programu „Trochę Kultury”
21 X 2003
Inauguracja akcji „PODAJ KSIĄŻKĘ”
IX 2003 – I 2004
ZBIGNIEW ROGALSKI
„Autoportret pod płótnem”
ogólnopolskie tournee:
5-28 IX 2003 Galeria Arsenał w Białymstoku
4-29 X 2003 Raster w Warszawie
7-30 XI 2003 Galeria BWA w Zielonej Górze
12 XII 2003 – 10 I 2004 Galeria Kronika w Bytomiu
Wystawa najnowszych obrazów artysty.
24 IX – 18 X 2003
„CZY SZTUKA JEST ŚMIESZNA? Sztuka współczesna w karykaturze”
Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Karykatury w Warszawie, które wyselekcjonowało i udostępniło prace najpopularniejszych polskich rysowników, m.in. Lengrena, Mleczki, Zahorskiego, Ziomeckiego, Kobylińskiego. Pokaz uzupełniały prace z prasy zagranicznej.
IX 2003
„BLOK RYSUNKOWY”, czyli inauguracja działalności Świetlicy Sztuki Raster:
od 3 IX 2003
SEBASTIAN ŚLĘCKA
rotacyjna prezentacja rysunków
4 IX 2003, godz. 18.00
OSKAR DAWICKI
zaprasza na wernisaż
24, 26, 27 IX 2003, godz. 18.00-20.00
POLA DWURNIK
rysuje książkę
Każdy może zostać jednym z bohaterów książki rysunkowej o życiu świetlicy sztuki Raster. Dyżury Poli Dwurnik ze swym blokiem rysunkowym, na którym rejestrowała zwyczajne-niezwyczajne osoby i rozmowy.
10 IX 2003
PIOTREK SIKORA
sesja zdjęciowa dla magazynu „Twój Styl”
———-
2002
———-
11 XII 2002 – 22 XII 2002
JENNY BAINES, MAGDA BIELESZ, RAFAŁ BUJNOWSKI, OSKAR DAWICKI, SŁAWOMIR ELSNER, SIGGI HOFER, MAŁGORZATA JABŁOŃSKA, MONIKA MAMZETA, MIK.MUSIC!, WILHELM SASNAL, JADWIGA SAWICKA, ŁUKASZ SKĄPSKI, TWOŻYWO, JULITA WÓJCIK
Targi Taniej Sztuki
Wystawa-kiermasz prezentująca dzieła sztuki stworzone z myślą o prywatnym odbiorcy – których sensem jest życie w prywatnych mieszkaniach, a nie hibernacja w muzealnych kolekcjach. Prace wykonane w limitowanych seriach, dzięki temu tańsze i dostępne dla większej ilości użytkowników.
7 XI 2002 – 7 XII 2002
ZOFIA KULIK, MONIKA MAMZETA, KATARZYNA GÓRNA, MONIKA WIECHOWSKA, TOMASZ ZEREK, ARTUR ŻMIJEWSKI
„Aktuelle Fotokunst aus Polen”
Galeria Fotohof, Salzburg
Raster zaprezentował serię specjalnie opracowanych pocztówek z cyklu „Pozdrowienia z Polski”.
25 X 2002 – 30 XI 2002
JENNY BAINES
„Chicken Shop”
Fotografie budek serwujących jedzenie na wynos stały się inspiracją dla stworzenia alternatywnych pamiątek – odwiedzający wystawę w Rastrze mogli wybrać i wziąć do domu modelik fastfoodowej budki do sklejania: swoiste take away – do-it-yourself.
9 IX 2002 – 18 X 2002
OSKAR DAWICKI
„POMOCY!”
Pierwsza prezentacja niezwykłych autoportretów Oskara Dawickiego.
22 VII 2002
Kręcimy fabułę
Zdjęcia do filmu w reżyserii Jacka Nagłowskiego, na motywach książki Wilhelma Sasnala
„Życie codzienne w Polsce w latach 1999-2001”. Specjalnie na potrzeby filmu zaaranżowany został wernisaż obrazów Agaty Bogackiej, która zagrała w filmie epizod wcielając się w rolę Łukasza Gorczycy (który tymczasem wyjechał). Michał Kaczyński grał siebie.
3 VII 2002
ANNA BLAUTH
Wernisaż „Rowelucji”
Współautorka projektu miejskiego stolika dla rowerzystów zaprosiła kilkunastu przyjaciół
i zorganizowała prywatny, powtórny wernisaż Rowelucji (tym razem z winem).
27 VI 2002 – 18 VII 2002
AZORRO, ANNA BLAUTH, CEZARY BODZIANOWSKI, AGATA BOGACKA, EDWARD DWURNIK, DOMINIK GŁĄB, MAŁGORZATA JABŁOŃSKA, ANNA NAŁĘCKA, ZBIGNIEW ROGALSKI, WILHELM SASNA;, STEFAN STANISZEWSKI, MICHAŁ SZEWCZYK, RAFAŁ WÓJTOWICZ
„Rowelucja”
Wystawa “Rowelucja” to część wspólnego przedsięwzięcia kilku środowisk (Federacja Zielonych, Warsaw Car Killers, Galeria Raster, Independent.pl, „City Magazine”, klub „Aurora”, nnk.art.pl) na rzecz rozwoju społeczeństwa rowerowego w Warszawie.
14 VI 2002
Koncert Paula Wirkusa.
Znakomity, minimalistyczny koncert na dwa minidiski i mały mikser. Nasz kierownik muzyczny Maciora jak zwykle uznał, że był to najlepszy koncert w naszej Galerii.
23 V 2002 – 8 VI 2002
AZORRO, AGATA BOGACKA, RAFAŁ BUJNOWSKI, MARCIN MACIEJOWSKI
„Junge Kunst aus Polen. Austellung Galerie Raster – Warschau”
Galerie der Marktgemeinde, St. Johann in Tirol
10 V 2002 – 15 V 2002
MAGDA BIELESZ, AGATA BOGACKA, BARTEK FELCZAK (belle) i DOMINIK ZACHARSKI (nnk), NICOLAS GROSPIERRE, KAROL RADZISZEWSKI, RAFAŁ SZXCZEPANIAK, RADEK TERESZCZUK, TWOŻYWO
„Blok. Osiedle. Mieszkanie”
Galeria Działań, Warszawa
Temat wystawy to życie w bloku, na osiedlu-blokowisku, ale też blok jako fenomen sam
w sobie.
10 V 2002 – 14 VI 2002
YVES BELORGEY
Dwa rysunki przedstawiające fragmenty bloków z Warszawy i Łodzi, w zestandaryzowanym wymiarze 240 x 240 cm
26 IV 2002
Pokaz młodego video z Austrii.
9 IV 2002 – 28 IV 2002
MONIKA SOSNOWSKA i WILHELM SASNAL
Galerie Display, Praga
Monumentalne malowidło ścienne Moniki i zaaranżowana przez Wilhelma scenka ze słynnej kreskówki „Krecik w wielkim mieście” były przygotowane specjalnie do przestrzeni Galerii Display i zrealizowane na miejscu przez artystów.
22 III 2002
Koncert Arszyna i Bunia + gościnie BAABA
Gwiazdy pomorskiej sceny muzycznej. Po koncercie Maciora jak zwykle uznał, że był to najlepszy koncert w naszej Galerii.
15 III 2002 – 25 IV 2002
SIGGI HOFER
„2002 mile”
Wnętrze Galerii Raster zostało zamienione przez wiedeńskiego artystę w katastrofalnie zabałaganiony, mieszkalny pokój, w którym pobrzmiewają odwołania do 11 września.
8 III 2002
MAŁGORZATA ŻARCZYŃSKA, OSKAR DAWICKI
Performance
W wystąpieniu Oskara musieliśmy przeprowadzić z nim wywiad, natomiast performance Małgorzaty składał się ze wspólnego śpiewania utworu o dzieweczce. Oskar jednocześnie
z występem w Galerii Raster przeprowadził działanie z butem w miniaturowej Galerii Bagatt.
22 II 2002
Koncert nowozelandzkiej artystki Sandry Bell
8 II 2002
Koncert Marcin Gokiel’s Biollante
Marcin Gokieli – śpiew, Kuba 'jak to?’ Orłowski i Raphael Rogiński – gitary, Jurek Łabuda instrumenty elektronowo – perkusyjne. Celem koncertu było propagowanie walki o uwolnienie Gaizki Mendiety podstępnie wciągniętego w szpony rzymskiego Lazio.
1 II 2002
AZZORO
Premierowy pokaz filmu „Czy artyście wolno wszystko?” oraz projekcja filmów:
„Bardzo nam się podoba”, „Hamlet”, „Azorro Standard”.
25 I 2002 – 7 III 2002
RAFAŁ BUJNOWSKI
„12 przedmiotów, 150 obrazów”
150 obrazów na 33 metrach kwadratowych, hurtowo i w detalu: cegły, deski, okna, telewizory, tablice szkolne oraz portrety papieża.
21 I 2002
Turecki koncert
Koncert słynnego Turka 2/5BZ i poturczeńca Kostullaha, tureckie „Gwiezdne wojny” i soft porno, fajka wodna.
———-
2001
———-
21 XII 2001
Spotkanie wigilijne
Pierwsza dogrzana impreza w Rastrze – z piecem komodacyjnym! Spotkanie zakończyło się wizytą fotografa z Newsweeka, który obwiązał nas naszym słynnym pomarańczowym światłowodem.
7 XII 2001 – 18 I 2002
MAŁGORZATA JABŁOŃSKA
„o:koliczność-o:sobliwość”
Historia obrazkowa i unikatowa książka pt. „o:koliczność, o:sobliwość”, prezentujące dziwnie znajomy, acz podporządkowany nieco innym regułom świat.
30 XI 2001 – 6 XII 2001
RAFAŁ BUJNOWSKI, SŁAWOMIR ELSNER, MAŁGORZATA JABŁOŃSKA, JUSTYNA i WOJCIECH KUCHARCZYKOWIE, MARCIN MACIEJOWSKI, MAGISTERS, WILHELM SASNAL, MACIEJ SAWICKI, MONIKA SOSNOWSKA, TWOŻYWO, MONIKA ZIELIŃSKA
„Dobro”
Na edycję artystyczną (nakład 30 egz.) pod tytułem „Dobro” złożyły się kameralne prace formatu A4.
23 XI 2001
KOBAS LAKSA
„Strzały”
Kino w galerii! Premierowy pokaz filmu Kobasa Laksy „Strzały”. Na premierę przybywa m.in. jedna z kuratorek Manifesta 4 Iara Boubnova. Pojawiają się również ławki, odtąd ważny rekwizyt animujący życie towarzyskie w galerii.
21 XI 2001
BARBARA KASPRZYCKA, ZBIGNIEW LIBERA, MAGISTERS
Noc Galeryjna
Kunstburo, Wiedeń
15 XI 2001 – 18 XI 2001
RAFAŁ BUJNOWSKI, SŁAWOMIR ELSNER, MAŁGORZATA JABŁOŃSKA, BARBARA KASPRZYCKA, ZBIGNIEW LIBERA, MARCIN MACIEJOWSKI, MAGISTERS, PAULINA OŁOWSKA
Targi sztuki „European Perspectives”
Hotel Austrotel, Innsbruck
22 X 2001 – 23 XI 2001
MAGISTERS
„Na srebrnym globie”
Kilkanaście barwnych fotografii oraz towarzyszący im film wideo przedstawiające młodych ludzi w roli współczesnych syzyfów.
5 IX 2001 – 19 X 2001
MARCIN MACIEJOWSKI
„Staram się, żeby dzieci nie widziały takich scen”
Freski na ścianach Galerii Raster układające się w modelową historię „złego żywota” – od poczęcia, przez „trudne dzieciństwo” i nieudane małżeństwo, po wyrok i więzienie.
23 VII 2001 – 31 VIII 2001
SŁAWOMIR ELSNER
„Sławek”
Wystawa fotografii i rysunków.
1 VI 2001 – 17 VII 2001
WILHELM SASNAL
„Życie codzienne w Polsce w latach 1999-2001”.
Wystawa nowych obrazów i premiera książki Wilhelma Sasnala „Życie codzienne w Polsce
w latach 1999-2001″.
24 IV 2001
Otwarcie Galerii Raster
TOM DALE – instalacja świetlno-dźwiękowa, MARIUSZ MACIEJEWSKI – żywe rzeźby, MONIKA SOSNOWSKA – malarstwo ścienne, MAŁY SZU – muzyka.