W ramach trzeciej warszawskiej edycji projektu Friend of a Friend galeria Raster wspólnie z The Breeder z Aten oraz Sophie Tappeiner z Wiednia prezentują wystawę, która mierzy się z naturą bólu i dyskomfortu – w ich społecznym, egzystencjalnym, tożsamościowym, ale też najbardziej dosłownym, cielesnym wymiarze.
W swoich najnowszych pracach, przygotowanych specjalnie na wystawę FOAF, Oskar Dawicki (ur. 1971) gra z ekstremalnymi emocjami. W serii obiektów zatytułowanych Piszczałki, ta gra ma niemal dosłowny, ale i ambiwalentny charakter – złote wkręty w melodyjnym uścisku drążą kości. W podobny sposób, w fotografii Przednówek (Dla mojej Mamy) artysta reżyseruje spotkanie dzikich zwierząt z narzędziem ich potencjalnej zagłady – podglądamy sarny czule obwąchujące myśliwskie sztucery. Skrajne przesterowanie bodźców jest też tematem pracy 71 źródeł światła, w której artysta prześwietla pusty narożnik galerii. Wszystkie te prace są swego rodzaju performatywnymi martwymi naturami i łączą w sobie typową dla Dawickiego egzystencjalną, fatalistyczną aurę z bolesną diagnozą naszego „tu i teraz”.
Galeria The Breeder prezentuje pracę greckiej artystki i aktywistki Georgi Sagri (ur. 1979). Sagri jest jedną z inicjatorek ruchu Occupy New York, a jej prace łączące elementy muzyczne, performatywne, filmowe, praktyki kuratorskie, instalacje i teksty były prezentowane w licznych muzeach i instytucjach artystycznych, m.in. w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Pokazywana w Rastrze praca Deep Cut (2018) to iluzjonistyczne, przeskalowane wyobrażenie głębokiej, krwawiącej rany. Jątrząca rana na ścianie galerii wpisuje się w czas ekonomiczno-społecznej niepewności stając się dramatycznym znakiem współczesnych lęków i zagrożeń.
Galeria Sophie Tappeiner prezentuje aluminiowe obiekty Iriny Lotarevich (ur. 1991) – rosyjsko-amerykańskiej artystki mieszkającej i pracującej w Nowym Jorku i Wiedniu. Rzeźby z serii Storage Box A4 (2021) nawiązują do funkcjonalnego design, służącego lepszej organizacji przestrzeni i ekonomizacji pracy, ale wpisują weń cielesne referencje – odlewane przez artystkę powiększone fragmenty jej skóry. Drugim artystą pokazywanym przez wiedeńską galerię w ramach FOAF jest Kyle Thurman (ur. 1986, mieszkający i pracujący w Nowym Jorku), którego prace rysunkowe i malarskie dialogują z popularnymi wyobrażeniami męskiego ciała we współczesnej kulturze. Thurman przepracowuje je, ukazując nienormatywne, intymne i nieoczywiste formy wyobrażania męskości, ujawniając instytucjonalną przemoc, utrzymującą się w środkach masowego przekazu.
Oskar Dawicki, Przednówek (Dla mojej Mamy), 2021, tusz pigmentowy na papierze, 80 × 140 cm, ed. 3 + 2 AP
Oskar Dawicki, 71 źródeł światła, 2010/ 2021, tusz pigmentowy na papierze, 80 × 120 cm, ed. 5 + 2 AP
Kyle Thurman, Suggested Occupation 62 (our promise), 2020, gwasz, tusz, olej i pastel olejny na papierze w autorskiej oprawie, 59,5 × 80 × 4,5 cm
Irina Lotarevich, Storage Box A4, 2021, odlewane i polerowane aluminium, stal nierdzewna, 23 × 24,5 × 33 cm