• Galeria
  • Wystawy
  • Artyści
  • Księgarnia
  • Publikacje
  • Edycje
  • facebook
  • Kontakt
  • ENGLISH
  • Aktualna wystawa
  • Wystawy
  • Kalendarium

wystawy online

Paulina Stasik
OPIEKUNKI

Obrazy Stasik są próbą powrotu do utraconej, ponad płciowej jedności, a prze­wod­nicz­kami w tej drodze są tytułowe opiekunki – postaci szamanek, uwodzicielek i syren. Wystawa Opiekunki jest pierwszą indywidualną prezentacją prac artystki w Warszawie.

wystawy online

Olaf Brzeski
PRZYGODA

Przygoda to historia pełna osobistych przeżyć, myśli o miłości i śmierci, o roz­koszy i o utracie, również o drob­nych, ale znaczących doznaniach jak choćby przyjemność płynąca z komplementu.

wystawy 2020

TR Warszawa
MARIA KLASSENBERG

Spektakl-instalacja-wystawa, zbudowany wokół biografii i twórczości artystki Marii Klas­sen­berg, zapo­mnianej postaci sztuki współczesnej. Na wystawie towarzyszącej spek­taklowi prezen­towane jest archiwum Marii Klas­sen­berg przy­gotowane przez Anetę Grzeszykowską we współpracy z Janem Smagą.

WARSAW GAL­LERY WEEK­END 2020

Karolina Jabłońska, Sophie Thun
ROOM TOUR

Bohaterką prac Karoliny Jabłońskiej i Sophie Thun jest młoda kobieta, artystka, poszukująca w sztuce osobistej wolności i siły spraw­czej. Room Tour to eks­hibicjonistyczna inspek­cja prze­strzeni, w której tworzy. Ów własny pokój, niegdyś symbol eman­cypacji twórczej, teraz – w czasach pan­demii i wymuszonej przez nią społecznej izolacji – staje się też przestrzenią samotności i melancholii.

Riga Inter­national Bien­nial of Con­tem­porary Art

Dominika Olszowy
ZIEW SENNEGO SERCA

Dominika Olszowy bierze udział w drugiej edycji bien­nale w Rydze. Jej projekt składa się z części prezen­towanej w stolicy Łotwy oraz obszer­nej instalacji przy­gotowywanej w Rastrze.

wystawy 2020

Janek Simon
MACHINE LEARNING FOLKLORE

Najnowsza wystawa Janka Simona w Rastrze ma otwartą strukturę. W miej­sce tradycyj­nego, aranżowanego pokazu gotowych obiektów artystycz­nych mamy tu do czynienia z procesem, sytuacją przypominającą wizytę w pracowni, gdzie można „na żywo” obserwować zmienny postęp prac nad kolej­nymi realizacjami.

wystawy 2020

Edward Dwurnik
MOJŻESZ I INNI Z RYPINA

Prezentacja dziesięciu nie­po­kazywanych wcześniej prac na papierze Edwarda Dwur­nika to początek pracy nad intrygującym archiwum artysty, w którym motywy i historie znane z obrazów znajdują swoje rozwinięcie lub odwrot­nie – na pozostawionych przez twórcę rysun­kach pojawiają się pomysły i emocje roz­wijane potem w pracach malar­skich. Wybór, który prezen­tujemy jest pod tym względem wyjątkowy.

WYSTAWY 2020

Emilia Kina
PARAWAN

Emilia Kina skupia się na mar­ginesach obrazowania, tym, co jest ledwie ramą dla właściwego widoku i tym, co go przesłania lub tylko udaje, że to robi. Jej reliefowe kom­pozycje, ujmujące material­nym wdziękiem obrazy-zasłony, odwracają uwagę od inflacji cyfrowych wizerunków i komunikatów.

WYSTAWY 2020

Krzysztof Zieliński
HOMETOWN

Wąbrzeźno – zwyczajne miasteczko na W, literę z końca alfabetu, „w” jak „wszędzie” – spor­tretowane przez fotografa po dekadzie zmian ustrojowych i w przeded­niu wstąpienia Polski do Unii Europej­skiej, stało się wizual­nym synonimem pełzającej trans­for­macji. Zieliński stworzył pierw­szy tego rodzaju, poruszający i empatyczny, zbudowany z mgły oraz tysiąca jeden odcieni szarości obraz post­socjalistycz­nej, środkowoeuropejskiej prowincji.

WYSTAWY 2020

Michał Budny, Kajetan Sosnowski
UKŁAD RÓWNOWARTOŚCIOWY

Wystawa „Układ Równowartościowy” to pierw­sze spo­tkanie Michała Bud­nego i Kajetana Sosnow­skiego. Ich prace, z pozoru abs­trak­cyjne, na różne spo­soby przekraczają proste klasyfikacje gatun­kowe – operują obrazami i bryłami, ale nie­wiele w nich malowania czy rzeźbienia. Swój początek na ogół biorą w rysunku – nakreślonym na papierze lub tylko pomyślanym – jako rodzaju minimalistycz­nej par­tytury, naj­prost­szym spo­sobie rejestracji idei.

wystawy 2019

Michał Budny
ŻADEN

Wystawa „Żaden” jest kolejną, radykalną wypowiedzią Bud­nego, której wektor skierowany jest tym razem ku górze: „w przestrzeń, z dala od ziem­skich spraw, drobiazgów – od codzienności i wszyst­kiego tego, co przytłacza i odwraca od tego co ważne”.

wystawy 2019

Lew Powzner
POLE CUDÓW

Wystawa przy­gotowana wspólnie przez Rastra i Galerię Dawid Radziszew­ski jest pierwszą w Polsce prezentacją Lwa Povznera, malarza wywodzącego się z ruchu rosyj­skich non­kon­for­mistów. Artysta pracuje we własnym miesz­kaniu i używa domowych materiałów. Wypracowana, indywidualna odmiana sur­realizmu jest powrotem do politycz­nego potencjału gatunku. Na wystawie pokazany zostanie wybór jego naj­now­szych prac.

warsaw gal­lery week­end 2019

Dominika Olszowy
DUCH DOMU

Wystawa stworzona specjal­nie do prze­strzeni Rastra zagląda pod ciemną podszewkę domowości. Za pomocą hybrydal­nych obiektów i rzeźb, niepokojących obrazów oraz tajem­nych przejść Olszowy kreuje własną wizję domu.

wystawy 2019

Aneta Grzeszykowska
MAMA

„Mama” to naj­now­szy cykl fotografii Anety Grzeszykow­skiej, które przedstawiają jej córkę w działaniach z silikonową rzeźbą-lalką – hiper­realistycz­nym wyobrażeniem głowy i kor­pusu swojej matki-​artystki.

wystawy 2019

Edward Dwurnik
ZBIÓRKA NA PLACU

Serdecznie zapraszamy na wystawę inaugurującą stałą reprezentację spuścizny Edwarda Dwur­nika przez galerię Raster. Wystawa przy­gotowana została we współpracy z Fundacją Edwarda Dwur­nika, założoną przez spad­kobierców artysty.

wystawy 2019

FRIEND OF A FRIEND

W ramach drugiej edycji projektu Friend of a Friend galeria Raster zaprasza na spo­tkanie trzech artystek z trzech kon­tynentów: Flo Kasearu z Estonii, Sachiko Kazama z Japonii oraz Michelle Raw­lings ze Stanów Zjed­noczonych. Każda z nich pracuje w odmien­nym medium i kontekście kul­turowym operując indywidual­nym, wyrazistym językiem. Wszyst­kie, na różne spo­soby, negocjują społeczny i polityczny wymiar prak­tyki artystycznej.

wystawy 2019

Rafał Bujnowski, Peter Puklus, Zofia Rydet
1000 HANDS

Wystawa „1000 rąk” wpisuje się metaforycz­nie i kalen­darzowo w klimat przedwiośnia, wyświetlając pejzaż wyczer­pania i nadchodzącej – prze­czuwanej intuicyj­nie – zmiany. W pol­skiej literaturze metafora ta ma wymiar polityczny. W zestawionych razem pracach Rafała Buj­now­skiego (ur. 1974), Petera Puklusa (ur. 1980) i Zofii Rydet (1911-1997) ważny jest sam proces prze­miany i towarzysząca mu ambiwalen­cja, tem­peratura relacji międzyludzkich i potencjał tytułowych, ludz­kich rąk.

wystawy 2018/19

Karolina Jabłońska
ŚLISKO

„Ślisko” to pierw­sza wystawa indywidualna Karoliny Jabłońskiej w War­szawie. Na nowych obrazach dziew­czyny noszą pierścionki, a faceci zegarki ze wskazówkami. Stereo­typowa logika dominacji została jednak odwrócona. Bohater­kami są tu boginie, wróżki i złodziejki, a związki i emocje równie gwałtownie wybuchają jak się kończą – w afek­cie. Prze­sada i wyol­brzymienie są tu zasadą kompozycyjną i życiową zarazem.

wystawy 2019

Rafał Bujnowski, Michelle Rawlings
FORMY

Joint exhibition of Rafał Buj­now­ski and Michelle Raw­lings is organized by Raster in Tokyo’s Shibuya Hikarie

warsaw gal­lery week­end 2018

Gdybym był księżycem

Postromantyczna figura artysty-​pijaka prze­chodzi do przeszłości, pozostawiając po sobie krajobraz omamów, upodleń i utraconych złudzeń. Oto opowieść o intym­nych związkach sztuki współczesnej z wódką. W wystawie, pomyślanej jako prze­strzenny melanż prac artystycz­nych i materiałów dokumen­tal­nych, udział biorą: Krzysz­tof M. Bed­nar­ski, Olaf Brzeski, Michał Budny, Rafał Buj­now­ski, Oskar Dawicki, Edward Dwur­nik, Władysław Hasior, Jerzy Lewczyński, Honorata Martin, Dominika Olszowy, Peter Puklus, Zbigniew Rogal­ski, Wil­helm Sasnal i inni.

Następna strona »