
Sześćdziesiąt lat od ukończenia budowy warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki ten szczególny obiekt architektoniczny pozostaje nieprzeniknionym zjawiskiem estetycznym. Projekt fotograficzny Błażeja Pindora zrealizowany na potrzeby książki Waldemara Baraniewskiego „Pałac w Warszawie” jest pierwszą poważną próbą artystycznej interpretacji przestrzeni wokół i wewnątrz Pałacu. Jego punktem wyjścia były fotografie z lat 50. XX wieku, przede wszystkim autorstwa Zbyszko Siemaszki i Zdzisława Wdowińskiego, które – dystrybuowane w serwisach agencji fotograficznych jak i na pocztówkach, w czasopismach czy albumach krajoznawczych – ustanowiły na kilkadziesiąt lat kanon obrazowania architektury centralnego gmachu powojennej Warszawy. Do tych klasycznych ujęć Pindor nawiązuje posługując się zbliżoną techniką – zdjęcia powstały na czarno-białych negatywach w formacie 4×5 cali, latem i wczesną jesienią 2014 roku. Jednak metoda i sens pracy Pindora są radykalnie odmienne i opierają się na dekonstrukcji dotychczasowego sposobu reprezentacji. Przybliżając się do Pałacu i przemierzając jego wnętrza, fotografa interesują jednak nie tyle ogólnikowe widoki, co znaczące detale, rysunkowa drobiazgowość, materiałowa szczodrość i zasakakująca płaskość pałacowych wnętrz. Przede wszystkim zaś istotą fotografii Pindora jest analiza relacji, w jaką wplątuje widza ta architektura – dominująca, przeskalowana, skupiona sama na sobie i dekoracyjna ponad miarę, a jednocześnie w specyficzny sposób surowa i uwodząca.
Spośród ponad 200 wykonanych fotografii w książce opublikowanych zostało 90. Na wystawie w Rastrze prezentujemy autorski wybór 12 powiększeń, które tworzą kolekcjonerską tekę w limitowanej edycji. Zdjęcia te reprezentują najbardziej charakterystyczne i symptomatyczne fragmenty architektury Pałacu, a jednocześnie są propozycją nowej formuły obrazowania i emanacją charakterystycznego, celującego w perfekcjonizm stylu Pindora. Fotografia architektury jest w jego wykonaniu narzędziem nie tyle dokumentacji, co reinterpretacji. Przedmiotem dyskusji są tu zarazem właściwości organizującej naszą przestrzeń architektury, jak i tradycja nowoczesnej fotografii.
Istotną częścią prezentacji w Rastrze jest również jej autorska aranżacja i eksponowana w witrynie galerii gazetka ścienna.
Błażej Pindor (ur. 1973) studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej i fotografię na FAMU w Pradze. Ostatnio zrealizował kilka projektów fotograficznych poświęconych modernistycznym tradycjom polskiej architektury i dizajnu, m.in. „Rewizyta u Romualda Gutta” (2013-2014) i „Obiekty i pozy” (2014).