Spektakularność jest nierozłączną cechą tak pojmowanego krajobrazu, ale motywy, które przedstawia na swoich rysunkach Elsner są szczególnie nacechowane sceniczną aurą.
Począwszy od lat 50. XX wieku, obserwowanie testów jądrowych prowadzonych przez armię amerykańską na pustyni Nevada stało się jedną z atrakcji turystycznych Las Vegas – miasta oddalonego zaledwie 100 km od poligonu nuklearnego.
Elsnera interesuje przede wszystkich proces estetyzacji, który dokonuje się za sprawą fotografii i mediów masowych. Przerysowując archiwalne i prasowe zdjęcia artysta powiększa swoje rysunki do coraz większych rozmiarów i tak, jak to czyni prasa, potęguje sensację, uwodzi skalą obrazu – im coś w gazecie większe tym ważniejsze. Starannie kadrowane fotografie, z których korzysta Elsner, pokazują grozę pożarów czy próbnych wybuchów jądrowych jako wartość spektakularną, ale nie traumatyczną. Zarazem jednak artysta stawia ten sam problem odpowiedzialności za manipulacje obrazem przed obliczem sztuki. Czy to nie sztuka właśnie służyła i często jeszcze służy, za narzędzie estetyzacji świata?