Małgorzata Czyńska, autorka książki „Dwurnik. Robotnik sztuki”, będzie gościem Łukasza Gorczycy w galerii Raster. To ważne miejsce dla twórczości Edwarda Dwurnika – on sam opowiadał:
„Założyciele Rastra, Łukasz Gorczyca i Michał Kaczyński, byli mi życzliwi – w 1997 roku zamieścili w piśmie „Raster”, nieregularniku artystycznym koła naukowego studentów historii sztuki, hasło: „Chcemy wielkiej retrospektywy Dwurnika!!!”. Pokazywali tym, że młode pokolenie ceni moją pracę, moją wizję w malarstwie. Lubiłem ich, podobało mi się, że są tacy młodzi z pomysłami, zapoznałem się z nimi. Oczywiście jak zwykle byłem hojny i podarowałem im po obrazie.”
Edward Dwurnik, wybitny malarz i grafik, enfant terrible świata sztuki. Ulubieniec mediów, przewrotny prowokator, wnikliwy obserwator Polski i Polaków. Zasłynął cyklami „Podróże autostopem”, „Warszawa”, „Robotnicy” i „Sportowcy”. Chłopak z rodziny bez artystycznych tradycji czy koneksji, czuł, że malarstwo to jego przeznaczenie.
Z Małgorzatą Czyńską chciał rozmawiać o życiu i o sztuce. Wspominał awanturniczą młodość w podwarszawskim Międzylesiu, lata studiów w Akademii Sztuk Pięknych czy pierwsze wyjazdy zagraniczne. Dzielił się historiami o brutalnej wojennej rzeczywistości, kontaktach z peerelowską władzą, zaangażowaniu w politykę, ale i o pierwszych młodzieńczych zauroczeniach, pijackich ekscesach, sławie i pieniądzach. Opowiadał też o swoim warsztacie, kolorach, o fascynacjach i mistrzach
– od Delacroix przez Nikifora aż po Hoppera.