
Stupor
Zbigniew Rogalski
Nowe obrazy Zbigniewa Rogalskiego przywołują doświadczenie uporczywego spojrzenia. Długotrwałe wpatrywanie się w wybrany punkt, obraz czy widok może prowadzić do stuporu, ale również wywoływać reakcję w oku – zaburzenie czy odrealnienie widoku. Malarza intryguje subiektywność narządu wzroku i jego kreatywny potencjał. “Kolory powstają w oku” – komentuje Rogalski swoje najnowsze obrazy, które oscylują pomiędzy abstrakcją a figuracją.
Where the Hand Forgets
Reeha Lim & Jin Ruoxi
Wystawa łączy dwie różne, ale przeplatające się praktyki artystyczne i odnosi się do doświadczenia dyslokacji, transformacji i pamięci. Poprzez ciche gesty i zmiany w przestrzeni architektonicznej obie artystki tropią obecność nieobecności – tam gdzie percepcja pozostaje w przedmiotach długo po zniknięciu ciała.
Reeha Lim (ur. 1994, Seul) prezentuje sześć obrazów, które badają kruchą choreografię między przestrzenią wewnętrzną a pamięcią. Lim, wychowana w północno-wschodnich Chinach, wyemigrowała z rodziną pod koniec lat 90., w swoich pracach eksploruje poczucie przynależności i pamięci zmysłowej, która uruchamia się po przekroczeniu progu domu. Jej obrazy przedstawiają klatki schodowe, korytarze i częściowo otwarte drzwi oraz zatrzymane w ruchu ręce – między przybyciem a wycofaniem się. Malowane na jedwabiu i montowane na zawiasach, odchylają się od ściany, zacierając różnicę między obrazem a obiektem, zaproszeniem a barierą.
Jin Ruoxi (ur. 1997, Harbin) tworzy asamblaże, które zmieniają status codziennych przedmiotów i materiałów poprzez pozbawienie ich pierwotnej funkcji i poetycką subwersję. Jin jest absolwentką École des Beaux-Arts w Paryżu, gdzie obecnie mieszka. W swoich pracach łączy rekwizyty i narzędzia w teatralne kompozycje – pułapki na myszy, karnisze, gąbki i rękawice bokserskie tracą swój użytkowy charakter, a zyskują nowe, nieoczywiste powołanie. Prace te, oparte na doświadczeniach wyniesionych z wieloreligijnego domu i rodzinnych związkach z naukami medycznymi, analizują relacje między celowością, iluzją i procesem transformacji tego co przyziemne w mityczne.