• Galeria
  • Wystawy
  • Artyści
  • Księgarnia
  • Publikacje
  • Edycje
  • facebook
  • Kontakt
  • ENGLISH
  • Azorro
  • Olaf Brzeski
  • Michał Budny
  • Oskar Dawicki
  • Edward Dwurnik
  • Sławomir Elsner
  • Aneta Grzeszykowska
  • Karolina Jabłońska
  • Emilia Kina
  • Zbigniew Libera
  • Marcin Maciejowski
  • Przemek Matecki
  • Bartek Materka
  • Dominika Olszowy
  • Michelle Rawlings
  • Zbigniew Rogalski
  • Zofia Rydet
  • Wilhelm Sasnal
  • Janek Simon
  • Slavs and Tatars
  • Paulina Stasik

NADCHODZĄCA WYSTAWA

Alicja Pakosz
WIRY

Pierwsza wystawa indywidualna Alicji Pakosz (ur. 1996) w Rastrze to opowieść osnuta wokół figury tok­sycz­nego pejzażu – obsesyj­nie powracającego jako klasyczny motyw z historii malar­stwa, a zarazem widok wywołujący lęk, podskórny niepokój. Obraz pojawiający się w naj­mniej spo­dziewanej chwili niczym wciskające się pod powieki omamy. Coś chorobliwego i nie do końca dobrego. Artystka roz­grywa tę historię na zasadzie fil­mowych kadrów w serii obrazów w dwóch różnych skalach oraz pełnoplastycznej dioramy.  

NADCHODZĄCA WYSTAWA

Zofia Rydet
NIESKOŃCZONOŚĆ DALEKICH DRÓG

Zofia Rydet (1911-1997), autorka ikonicz­nego „Zapisu socjologicznego” i fan­tastycz­nego „Świata uczuć i wyobraźni”, była artystką obdarzoną szczególnym zmysłem obser­wacji entropii otaczającego ją świata. Ta wyjątkowa per­spek­tywa fotograficzna ujaw­nia się w pełni mocy w cyklu „Nieskończoność dalekich dróg”, zrealizowanego w 1980 roku. Na wystawie w Rastrze prezen­tujemy wybór 40 fotografii z tego niezwykłego i rzadko prezen­towanego zbioru.

WYSTAWY 2022/2023

Karolina Jabłońska
CHŁÓD

Chłód. Na zewnątrz panuje chłód. Spadł nawet śnieg i gdy otworzyć usta oddech zamienia się w obłoki pary, które szybko ulatują na zimnym wietrze. Gdy wieje moc­niej kosmyki włosów przylepiają się do twarzy. Płatki śniegu opadają na głowę, na włosy, brwi, a potem powoli roztapiają pod wpływem gasnącego ciepła ciała.

TARGI SZTUKI 2022

NADA Miami

Na tegorocz­nych tar­gach sztuki NADA Miami Raster pokaże prace Emilii Kiny, Janka Simona oraz Pauliny Stasik.

WYSTAWY W POLSCE

Zbigniew Rogalski w Miejskim Ośrodku Sztuki

„Rzadko jest tak, że patrząc na obraz widzimy go w całej okazałości. Możemy go zobaczyć albo z dystansu albo z bliska, przyglądając się detalom, próbując wyłapać wzrokiem pociągnięcie pędzla. Aspekt patrzenia jest dla sztuki kluczowy. Możemy dowol­nie przyglądać się dziełom, ale równocześnie nie możemy ich dotknąć. Kiedy jesteśmy ograniczeni brakiem jed­nego ze zmysłów, wtedy nasilają się pozostałe. A kiedy przed­miot, na który patrzymy nie jest zbyt wyraźny, wyostrzamy wzrok.”

WARSAW GAL­LERY WEEK­END 2022 

Emilia Kina
LE SOIR QUI TOMBE

Czy obraz malar­ski więcej odsłania czy ukrywa? Emilia Kina przygląda się naturze obrazów, wpisanej w nie iluzji, ale również ich fizycz­nej kon­struk­cji. „Le soir qui tombe” to tytuł obrazu bel­gij­skiego sur­realisty Rene Magritte’a, który tym razem stał się dla artystki inspiracją do stworzenia wielostop­niowej malar­skiej opowieści.

WYSTAWA 2022

OGRÓD RZEŹBY RASTER

W tym roku w kolej­nych odsłonach Ogrodu Rzeźby pokażemy naj­now­sze rzeźby Olafa Brzeskiego, Michała Bud­nego, Dominiki Olszowy, zaś specjal­nymi gośćmi będzie dwójka artystów ukraińskich: Yuriy Biley i Mar­haryta Rieznik.

TAGRI SZTUKI

WARSAW WINTER ART FAIR

W week­end 17-18 grud­nia zapraszamy do budynku HOP w War­szawie (ul. Chmielna 132/134) na pierwszą edycję Warsaw Winter Art Fair. Wśród 11 war­szaw­skich galerii Raster zaprezen­tuje prace Anety Grzeszykow­skiej, Dominiki Olszowy i Janka Simona. Targi będą czynne w godzinach 12.00-19.00.

WARSAW GAL­LERY WEEK­END 2022

Oskar Dawicki
MĘŻCZYŹNI

Nowy projekt fotograficzny Oskara Dawic­kiego łączy elementy per­for­mansu i por­tretu fotograficz­nego w duchu, typowego dla tego artysty, egzysten­cjal­nego fatalizmu. Jest to wystawa, w której artysta pod­daje namysłowi ułomną męską kondycję, podlegającą, niezwykłej (nawet jak na współczesne warunki) presji.

WYSTAWY 2022

200 OBJAWIEŃ

Nowa wystawa dedykowana jest szarym strefom wyobraźni – obłędowi religij­nemu i wizjom, które rodzą się z prze­sytu bodźców metafizycz­nych lub prze­ciw­nie, z ich nie­do­statku i tęsknoty za duchowością w świecie zdominowanym ekonomią codzien­nego pragmatyzmu.

WYSTAWY 2022

Aneta Grzeszykowska
FALA

W naj­now­szej wystawie Aneta powraca do swojej pierw­szej pracy, „Albumu” (2005), swoistego credo artystki, na który składały się fotografie z wymazanym wizerun­kiem autorki. Nowy „Album” jest dalszą historią jej życia, od momentu urodzin córki Franciszki.

WYSTAWY 2022

OSTATNI GASI ŚWIATŁO
2. SALON FOTOGRAFII

Fotografia zależy od światła, gdy jego brak obrazy gasną. Ta naj­prost­sza, fizyczna reguła ma również metaforyczny sens. Jak sobie radzić bez świetlistych per­spek­tyw i jasnej wizji przyszłości? Tematem drugiej edycji Salonu Fotografii w galerii Raster jest motyw wyczer­pania – zarówno w sensie fotograficz­nym jak i ludz­kim. Nok­turn, zmierzch, wygaszanie, spo­czynek, ale również siły i emocje […]

wystawy 2022

Edward Dwurnik
SOSNY

Nie tulipany. Sosny. Twórczość Edwarda Dwur­nika wciąż obfituje w nie­znane widoki i tajem­nicze zagaj­niki. Na przykład „Pol­skie sosny”, wyrosłe w zwar­tym kręgu na rozległej, pofalowanej łące z koronami na tle przekwitającego granatem nieba. Wystawa powstała we współpracy z Fundacją Edwarda Dwurnika.

wystawy 2021

Marcin Maciejowski
POLSKIE OKOLICE

Z myślą o tegorocz­nej edycji Warsaw Gal­lery Week­end przygotowaliśmy wystawę Mar­cina Maciejow­skiego, który w swoich naj­now­szych pracach odzyskuje zrabowany przez nazistów „Portret młodzieńca Rafaela”, ale zarazem polemizuje z państwowym, kon­ser­watyw­nym modelem „dziedzictwa narodowego i sportu”.

wystawy 2021

OGRÓD RZEŹBY

W ramach pierw­szej edycji rastrowego Parku rzeźby prezen­tujemy program łączący działania per­for­matywne z tradycyj­nymi obiek­tami rzeźbiarskimi. Wśród zaproszonych artystów znajdują się między innymi Dominika Olszowy, Oskar Dawicki i kolek­tyw Slavs and Tatars.

wystawy 2021

ZIMNI OGRODNICY

Spełniając wielolet­nie marzenie o ogrodzie w galerii, zapraszamy na dziką łąkę, na której polne kwiaty mieszają się z chwastami, dzień z nocą, sztuka z jej wspo­mnieniem. Na wystawie można zobaczyć prace Michała Bud­nego, Oskara Dawic­kiego, Edwarda Dwur­nika, Mileny Korol­czuk, Przemysława Kwieka, Mar­cina Maciejow­skiego, Przemysława Matec­kiego, Bartka Materki, Cyryla Polaczka, Zbigniewa Rogal­skiego, Łukasza Rusz­nicy oraz Marii Szkop.

wystawy 2021

OD PODSZEWKI. SOFT MATTERS

Wystawa nowych prac Anety Grzeszykow­skiej, Ziny Isupovej, Karoliny Jabłońskiej, Emilii Kiny, Małgorzaty Mirgi-​Tas i Michelle Raw­lings. Eks­pozycja zagląda na lewą stronę obrazów i odkrywa zapo­mniane, fizyczne i użytkowe jakości płótna oraz pierwotną funkcję tkaniny – materiału z którego szyje się ubrania.

WYSTAWY 2021

FRIEND OF A FRIEND

W ramach trzeciej war­szaw­skiej edycji projektu Friend of a Friend galeria Raster wspólnie z The Breeder z Aten oraz Sophie Tap­peiner z Wied­nia prezentują wystawę, która mierzy się z naturą bólu i dyskomfortu.

wystawy 2020

Paulina Stasik
OPIEKUNKI

Obrazy Stasik są próbą powrotu do utraconej, ponad płciowej jedności, a prze­wod­nicz­kami w tej drodze są tytułowe opiekunki – postaci szamanek, uwodzicielek i syren. Wystawa Opiekunki jest pierwszą indywidualną prezentacją prac artystki w Warszawie.

wystawy 2020

Olaf Brzeski
PRZYGODA

Przygoda to historia pełna osobistych przeżyć, myśli o miłości i śmierci, o roz­koszy i o utracie, również o drob­nych, ale znaczących doznaniach jak choćby przyjemność płynąca z komplementu.

Następna strona »