targi sztuki 2020
Aneta Grzeszykowska, Marcin Maciejowski, Przemek Matecki, Zbigniew Rogalski, Michelle Rawlings, Janek Simon
Felix Art Fair13–16.02.2020www.felixfair.com
The Hollywood RooseveltLos Angeles, USA
Nowy cykl fotograficzny Anety Grzeszykowskiej to kolejny, radykalny autoportret artystki. Punktem wyjścia są tu tym razem XIX i XX-wieczne fotografie dokumentujące psychofizjologiczne eksperymenty z ludzkim ciałem i drastyczne portrety z archiwów medycznych.
Surrealistyczna animacja w rytmie ravelowskiego „Bolero”, na które artystka nałożyła „Polimorfię” Krzysztofa Pendereckiego.
Bieżące czasopisma artystyczne, katalogi wystaw lub aukcji oraz różne magazyny i książki o sztuce były dla Mateckiego materiałem wyjściowym dla cyklu opartego na reprodukcjach dzieł sztuki innych artystów.
Obrazy Rawlings często bazują na materiałach zdjęciowych znalezionych w magazynach i gazetach – zwłaszcza tych, które wydają jej się szczególnie malarskie. Ten obraz zainspirowany został zdjęciem młodego mężczyzny przy automacie do gier, w trakcie rozgrywki w Dance Dance Revolution. Podpis do zdjęcia głosił, że w tę właśnie grę grał Adam Lanza, sprawca strzelaniny w amerykańskiej szkole podstawowej Sandy Hook, tuż przed dokonaniem masakry.
Jednym z obszarów wizualnych poszukiwań Rawlings jest proces kompresji i infantylizacji historii sztuki. W swoich pracach artystka odnosi się często do retoryki szkolnych podręczników do sztuki lub przywołuje artystyczne fascynacje nastolatków. Punktem wyjścia dla serii autoportretów, które powstają poprzez żłobienie w grubej warstwie jeszcze mokrej farby, był jej własny projekt na zajęcia plastyczne w liceum.
Seria rzeźb łączących motywy etniczne Indii, Afryki, Ameryki Południowej, Europy oraz Polski.
Praca powstała we współpracy z firmą Bytom, która zajęła się jej produkcją. Lejący się pas czarnego materiału nawiązuje do kinowego ekranu z przewijającym się napisami końcowymi filmu, odczytywanymi pobieżnie przez zaszklone ze wzruszenia oczy.