Edward Dwurnik<br>SPORTOWCY

 

Cykl „Sportowcy” obej­muje 274 obrazy namalowane przez Edwarda Dwur­nika w latach 1972–1992. Wszyst­kie płótna oznaczone są numerami od 1 do 277 (autorowi zdarzało się zapominać, na którym numerze skończył). Ta wielka malar­ska seria uznawana jest za jeden z naj­cel­niej­szych – choć karykatural­nych – por­tretów PRL-​owskiej codzienności.

 

„Sportowcy” to opowieść o losie Polaka na wsi i w mieście w czasach komunizmu, za żelazną kurtyną – mówi Dwur­nik. – Namalowałem jego codzienne życie; namalowałem jak rano wstawał, jechał do pracy, tam coś robił, jadł obiad w prze­rwie, wracał do domu, umawiał się z kum­plami, palił papierosy, podrywał dziewczynę, pił, chorował, handlował, kombinował, jechał na wczasy.

 

Pomysłodawcą, wydawcą i główną siłą stojącą za powstaniem publikacji zawierającej reproduk­cje wszyst­kich obrazów z cyklu „Sportowcy” jest kolek­cjoner Osman Djajadisastra.


KSIĄŻKI

Edward Dwurnik
SPORTOWCY

Redakcja: Pola Dwurnik
Tekst w języku polskim
Format 245 x 300 mm, 516 stron
Oprawa twarda
ISBN: 9788389928139
Wydawca: AgraArt
Warszawa 2011

 

Album wydany przez niemieckiego kolekcjonera polskiej sztuki, Osmana Djajadisastrę, zawiera reprodukcje wszystkich istniejących prac z najsłynniejszego cyklu malarskiego Edwarda Dwurnika.

 

NIEDOSTĘPNE