Błażej Pindor<br>WARSZAWA GUTTA

„Warszawa Gutta” to pierw­sze albumowe wydaw­nic­two poświęcone twórczości Romualda Gutta – jed­nego z najważniejszych pol­skich architektów XX wieku, prekur­sora architek­tury organicz­nej, autora charak­terystycz­nych budynków z szarej cegły, gmachów użyteczności publicz­nej i budynków miesz­kal­nych. Zdecydowana większość realizacji Gutta powstała w War­szawie, współtworząc od lat 1920. nowy, moder­nistyczny kształt stolicy. Dzieła te inspirowały i inspirują kolejne pokolenia architektów.

Książka zachowując charak­ter monografii jest przede wszyst­kim oryginalną, wizualną interpretacją architek­tury Gutta. Jej główną część stanowi wyjątkowy cykl fotograficzny Błażeja Pin­dora, który ma zarazem dokumen­talny i artystyczny charak­ter. Zdjęcia ukazują architekturę z wielu nieoczywistych per­spek­tyw, w detalach i we współczesnym kontekście miej­skim. Fotografia jest tu narzędziem służącym drobiazgowej rekon­struk­cji języka architek­tonicz­nego Romualda Gutta i krytycz­nej analizie życia architek­tury moder­nistycz­nej w zmieniających się warun­kach społeczno-ekonomicznych.

Część albumową uzupełniają teksty prak­tyków i historyków architek­tury i fotografii: Anny Dybczyńskiej-Bułyszko, Łukasza Gor­czycy i Bolesława Stelmacha.

„Warszawa Gutta” to szósty tom w serii wydaw­niczej Fun­dacji Raster dedykowanej moder­nistycz­nemu dziedzic­twu stolicy. Jak poprzed­nie publikacje, łączy on oryginalną treść z pieczołowitością i szlachetnością formy edytorskiej.


















SERIA WARSZAWA


Błażej Pindor
WARSZAWA GUTTA


Teksty: Anna Dybczyńska-Bułyszko, Łukasz Gorczyca, Bolesław Stelmach

Redakcja: Łukasz Gorczyca

Współpraca: Karolina Andrzejewska-Batko

Projekt graficzny: Michał Kaczyński

Wydawcy: Fundacja Raster i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Warszawa 2018

285 x 215 mm, 192 strony, oprawa twarda płócienna

Nakład: 1000

ISBN:

978-83-946849-7-6

978-83-951542-1-8