
Dwóch artystów i dwie dziedziny sztuki. Malarstwo i film. Obaj niepokorni. Sprzeciwiający się czasom, w jakim przyszło im żyć i kontestujący system, który ich otaczał. Najnowsza wystawa „Edward Dwurnik: Portret z natury” przywraca pamięci współpracę artysty ze zmarłym w 2024 roku Andrzejem Szczygłem – scenarzystą i reżyserem filmów dokumentalnych. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 12 kwietnia, w godzinach 15:00-19:00.
Na wystawie zobaczą Państwo dzieła Edwarda Dwurnika z lat 70. i 80, ukazujące Polaków epoki PRL-u. Tworzone na przestrzeni dwóch dekad obrazy z cykli: “Chwila”, “Sportowcy”, “Podróże autostopem” i “Robotnicy” charakteryzuje różnorodna stylistyka i optyka – od szerokich panoram po zbliżenia na najdrobniejsze szczegóły. W tym zbiorze dominują ludzka twarz i zmartwienia życia codziennego, a wiele z tych prac pojawia się w filmach dokumentalnych Andrzeja Szczygła, które zaprezentujemy podczas specjalnych pokazów .
Integralnym elementem wystawy “Edward Dwurnik: Portret z natury” będzie trzydzieści nieznanych fotografii Teresy Gierzyńskiej, wieloletniej obserwatorki współpracy Dwurnika ze Szczygłem, która uczestniczyła w powstawaniu filmów „Owoce ziemi” i „Polska Nike”. Zdjęcia planu filmowego wykonane przez wybitną fotografkę, choć mają charakter reporterski, noszą znamiona fotografii artystycznej.
Kuratorami wystawy “Edward Dwurnik. Portret z natury” są Pola Dwurnik i Daniel Ożga. Wystawa potrwa do 17 maja.