
W swojej oryginalnej praktyce podróżnika, myśliciela, anarchisty i artysty Janek Simon konsekwentnie testuje możliwości sztucznej inteligencji. Jego poszukiwania nie są ukierunkowane na rozwiązanie konkretnego zagadnienia, wręcz przeciwnie, zmierzają często do spotęgowania komplikacji. Przedmiotem jego zainteresowania są bowiem przede wszystkim kwestie postglobalnej i postkolonialnej tożsamości uwikłane w codzienne dylematy ekonomiczne, polityczne i kulturowe. Pracując z współczesnymi algorytmami Simon próbuje dokonać tego, co miało być domeną sztuki jeszcze w epoce nowoczesności: poszerzać pole eksperymentu i wolności.
Wszystkie rzeźby z rozwijanego od 2016 roku cyklu Polyethnic są tworzone za pomocą domowej drukarki 3D. Po wydrukowaniu poszczególnych elementów są one składane i sklejane przez artystę, co przydaje całości odręcznego charakteru. Figury Simona są fantazją na temat nowego, globalnego folkloru i potencjału współczesnych technologii D.I.Y. Powstają przez złożenie motywów etnicznych z różnych kultur Indii, Afryki, Ameryki Południowej i Europy.
Pomysł na rzeźby z serii Polyethnic powstał podczas jednej z moich podróży do Afryki Zachodniej – wspomina Simon. – Zorientowałem się, że rzeźby sprzedawane na targach z pamiątkami nie są autentyczne. Tak naprawdę stanowią hybrydy posklejane z motywów pochodzących z różnych kultur, czasami bardzo odległych od siebie. […] Pracując z drukarką 3D mimo wszystko mam poczucie używania naturalnego materiału. Przypomina to w jakimś sensie rzeźbienie w glinie.
W pracach z serii Synthetic Folklore Simon wykorzystuje opracowany przez siebie algorytm, który na podstawie setek tradycyjnych wzorów tkanin i dywanów generuje całkowicie nowe kompozycje. W najnowszych pracach z tego cyklu mamy do czynienia z paradoksalnym efektem głębi uzyskanej w wyniku nałożenia wielu warstw płaskich wzorów. Wielobarwny horror vacui tych wycinanych z pleksi mozaik symuluje dynamikę nieustannie przyspieszających procesów kulturowych – radykalnego zagęszczania i przenikania się różnych kodów, aż do uzyskania iluzji otwierania nowych przestrzeni. Ta perspektywa jest ambiwalentna, nie oferuje stabilnych konkluzji. To raczej współczesny, globalny worteks.
Janek Simon (ur. 1977) to jeden z najbardziej oryginalnych artystów swojego pokolenia. Jego prace są refleksją na temat zmieniającej się ekonomii i kultury w epoce globalizacji. Obiekty i instalacje, które tworzy, mają często wymiar eksperymentalny i anarchistyczny, ilustrują zderzenie naukowych teorii z codziennością. Retrospektywna wystawa jego twórczości zatytułowana “Syntetyczny folklor” (kuratorka Joanna Warsza) była wydarzeniem ubiegłego roku w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Nadchodząca wystawa w Rastrze zbiega się z wydaniem pierwszej książkowej monografii artysty (wyd. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Sternberg Press), którą również polecamy.