
Na prezentację Rastra składa się wielowątkowy wybór najnowszych obrazów i rzeźb kameralnych, które łączy metoda zapożyczania wizerunków i ich przenoszenia między różnymi mediami: rysunkiem, obrazem malarskim czy obiektem trójwymiarowym.
Obrazy Pawła Althamera (ur. 1967) i Przemysława Mateckiego (ur. 1976) są wynikiem wspólnych sesji malarskich, jakie artyści – rzeźbiarz i malarz – odbywali w ciągu ostatnich 3 latach w pracowni Mateckiego. Prace te łączą elementy spontanicznego, figuratywnego rysunku, kolażu i assemblage’u.
Najnowsze, wielowarstwowe obrazy Zbigniewa Rogalskiego (ur. 1974) z cyklu Kolekcja przywołują ważne dla artysty prace klasyków sztuki współczesnej, na które malarz projektuje świetlne powidoki z własnej pracowni.
Obrazy Emilii Kiny (ur. 1990) łączą elementy iluzjonistyczne i trójwymiarowe. Charakterystyczny dla jej prac motyw kurtyny odnosi się do scenografii fotograficznych i teatralnych, ale również do teorii obrazu malarskiego. Zasłona może skrywać tajemnicę, a zarazem jest gestem wyciszenia, odcięcia od nadmiaru otaczających nas wizerunków.
Obiekty Olafa Brzeskiego (ur. 1975) są trójwymiarowym rozwinięciem rysunków artysty. Jego charakterystyczna kreska i surrealistyczna wyobraźnia łączą się w formie kameralnych, odlewanych w żeliwie rzeźb i dekorowanych w masie mis, które wykonane zostały w tradycyjnym warsztacie ceramicznym w Tebriz w północno-zachodnim Iranie. W kruchej materii tych naczyń i delikatnej kresce rysunku rezonuje doświadczenie życia i pracy na terenach aktywnych sejsmicznie.