Pełnometrażowy film fabularny o Oskarze Dawickim, który sam gra w nim tytułową rolę. Filmowa narracja przeplata sceny z życia artysty z inscenizowanymi na ekranie performansami Dawickiego oraz pracami innych artystów, w tym fragmentami zapisów wideo akcji Zbigniewa Warpechowskiego – mistrza performera, który również gra w filmie.
Na pomysł jego realizacji wpadł Łukasz Ronduda, traktując projekt jako rozwinięcie powieści „W połowie puste. Życie i twórczość Oskara Dawickiego” (2010), w której po raz pierwszy osoba i twórczość Dawickiego poddane zostały fabularyzacji. Film został wyprodukowany przez Wajda Studio jako wspólne dzieło kuratora sztuk wizualnych (Ronduda), reżysera filmowego (Sobieszczański) i artysty (Dawicki). U boku tego ostatniego zagrali czołowi polscy aktorzy, m.in. Agata Buzek i Andrzej Chyra. W epizodzie pojawia się również słynna kuratorka Anda Rottenberg.
Po pokazach festiwalowych i nagrodzie na Berlinale (w sekcji Forum Expanded) film wszedł jesienią 2015 roku do dystrybucji kinowej w Polsce.
Fragment oficjalnej noty prasowej o filmie „Performer”:
W filmie poznajemy Dawickiego w momencie przełomowym, gdy jego Mentor (Zbigniew Warpechowski) jest umierający. Warpechowski jest także mistrzem Najdroższego (Andrzej Chyra), przyjaciela Oskara z dzieciństwa, a obecnie także rywala, który postawił na bardziej komercyjną sztukę i odniósł ogromny sukces finansowy. Skomplikowane relacje łączą Dawickiego również z Galerzystką (Agata Buzek), która jest jego marszandką oraz kochanką. Tak jak w przypadku całej twórczości Dawickiego, tak i tutaj normy społeczne i moralne zostają podważone. […] „Performer” to pierwsza w historii wystawa dzieł sztuki, zrealizowana w formie filmowej. Mieszanka performansu i gry aktorskiej oraz zdjęć dokumentalnych z fabularną narracją dają zaskakujący obraz świata sztuki współczesnej.