Rainbow selfy, 2015, olej na płótnie, deska, ręcznie malowana drewniana rama, 33 x 25,5 x 2,5 cmUntitled (self-portrait), 2016, olej na płótnie, deska, ręcznie malowana drewniana rama, 34 x 26,5 x 2,5 cm


Michelle Rawlings
Autoportrety

Jednym z obszarów wizualnych poszukiwań Rawlings jest proces kompresji i infantylizacji historii sztuki, dokonywany czy to w pop kulturze czy na potrzeby edukacji szkolnej. W swoich pracach artystka odnosi się często do retoryki szkolnych podręczników do sztuki lub przywołuje artystyczne fascynacje nastolatków. Punktem wyjścia dla serii autoportretów, które powstają poprzez żłobienie w grubej warstwie jeszcze mokrej farby, był jej własny projekt na zajęcia plastyczne w liceum.

Charakterystyczne pochylenie głowy w pracy Rainbow selfy to z jednej strony gest typowy przy robieniu sobie zdjęcia telefonem w lustrze, z drugiej strony świadome nawiązanie do stylistyki renesansowych portretów. Po raz kolejny pojawia się też tęcza – symbol niewinności – która jest motywem popularnym we wczesnej edukacji plastycznej dzieci.