
1000 prac na papierze Edwarda Dwurnika znalazło się na uruchomionej właśnie internetowej platformie Katalog Prac Edwarda Dwurnika. Udostępnione materiały stanowią przekrój przez ponad 50 lat twórczości artysty. Znajdują się wśród nich rysunki, kolaże i grafiki wykonane w różnych technikach warsztatowych. Większość z nich poza pracownią artysty nigdy nie była prezentowana publicznie.
Na platformie można znaleźć zarówno pojedyncze prace, jak i cykle rysunkowe, stworzone przez artystę w latach 1964-2018. Użytkownicy katalogu mają możliwość przeglądania całego zasobu wraz z opisami prac dotyczących daty powstania, techniki wykonania, wymiarów i innych szczegółów związanych z dziełem.
– Fundacja ma dostęp do około 8600 prac na papierze Edwarda Dwurnika. Bardzo się cieszę, że dzięki mozolnej pracy zespołu Fundacji możemy już udostępnić publiczności ich pierwszą część, ponieważ te rysunki, kolaże i grafiki znacznie poszerzają dotychczasowy obraz twórczości Taty. Mam nadzieję, że dostarczą one fascynującego materiału do badań nad polską sztuką powojenną i lepszego zrozumienia procesów społecznych, których była częścią – mówi Pola Dwurnik, założycielka Fundacji Edwarda Dwurnika.
Za realizację projektu odpowiada zespół Fundacji Edwarda Dwurnika: Apolonia Dwurnik, Daniel Ożga i Ivanka Berchak. Dedykowane oprogramowanie do archiwizacji oraz platformę do prezentacji przygotowała Dorota Witkowska. Pracownicy Fundacji zostali przeszkoleni przez eksperta w zakresie digitalizacji obiektów dziedzictwa kulturowego Andrzeja Daniluka. Realizację katalogu wsparły Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem i Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, które udostępniły swoje zbiory muzealne. Mecenasem projektu jest Artur Dela, a partnerami Galeria Raster i Fujifilm Poland Sp. z o.o.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Katalog Prac Edwarda Dwurnika na papierze